Reklama

Polityczni kataryniarze

Polityczni kataryniarze

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Najlepiej, aby nikt oprócz pryncypała i dworu nie wiedział o ich istnieniu. Im więcej ciepłego światła zdołają skierować na polityka, dla którego pracują, w tym głębszym pozostają cieniu.
Marcin Kędryna, doradca medialny prezydenta, Warszawa, październik 2015 r. Fot. Stefan Maszewski / REPORTER
D

Działa głównie zakulisowo jako strateg i doradca polityków. Jest ekonomem prawdy i kłamstwa, sufluje interpretacje mediom, które traktuje jak pas transmisyjny do człowieka siedzącego przed telewizorem, czytającego gazetę bądź surfującego po internecie.

Dlaczego jest ważny? W archiwach „New York Timesa” znajdziemy komentarz z okresu kampanii prezydenckiej z 1984 r. Ronald Reagan walczył o reelekcję przeciwko Walterowi Mondale’owi. W pierwszej z dwóch debat 73-letni Reagan wypadł jak zmęczony starzec. Sondaż dzień po debacie dał niemal remis: Mondale – 39, Reagan – 38. Ale już trzy dni później wynik był zgoła inny: Mondale – aż 55, Reagan – tylko 18. Komentarze ekspertów i dziennikarzy przeniknęły stopniowo w głąb opinii publicznej i w parę dni pogrążyły urzędującego prezydenta. W dniu drugiej, kluczowej debaty autor komentarza przewidywał, że zaraz po jej zakończeniu centrum...

14114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]