Reklama

Polacy i ich partie

Polacy i ich partie

16.10.2005
Czyta się kilka minut
Jeżeli Polacy mają stanowić wspólnotę, muszą wiedzieć, jakie są cele tej wspólnoty. Tymczasem nieustające kłótnie pomiędzy największymi partiami politycznymi prowadzą do wniosku, że nie tylko wizji przyszłości ojczyzny nikt nie ma, ale że jej mieć nie chce.
J

Jak wiadomo, sama nazwa “partie" polityczne oznacza część, a nie całość i na tym też polega zasada istnienia i konkurencji między partiami politycznymi. Reprezentują one nie - po marksistowsku - poszczególne warstwy, klasy czy grupy ludności, lecz określone poglądy, idee (dzisiaj na szczęście rzadziej ideologie), które, w ich przekonaniu, mają, jeżeli zostaną zrealizowane, możliwie najlepiej urządzić społeczeństwo. Poglądy te na ogół są konkurencyjne i partie przed wyborami prezentują obywatelom, jaka jest ich koncepcja “dobra wspólnego". Na ogół, ale nie zawsze, ponieważ bardzo często, jak to miało miejsce w trakcie wyborów parlamentarnych, które dopiero co przeżyliśmy, spór toczy się o szczegóły, o poparcie, o symbole, a nie o rzeczową i konkretną wizję ojczyzny. Partie polityczne, nie tylko w Polsce, ale tu w szczególnym stopniu, zatraciły ideę wspólnoty określanej mianem...

5562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]