Reklama

Ładowanie...

Pokój miłości

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Nawet parę godzin spędzonych w tym miejscu daje wyobrażenie o ich służbie. Bo nie sposób nazwać tego pracą. Reporter „Tygodnika” odwiedził ośrodek Misjonarek Miłości w Kalkucie.
Sala dla niemowląt podrzuconych do Ośrodka. Fot. Andrzej Meller
B

Bablu ma posturę starca, jest jednak dość gibki. Całe życie ciągnie rikszę po Kalkucie. To w zasadzie duża taczka: siedzenie dla dwóch osób, składany daszek, koła i żerdzie do trzymania. Mijamy hydrant, pod którym myje się ze 20 mężczyzn; obok rzeźnik obdziera ze skóry barana, chłopak w bluzie z napisem „Messi” ciągnie lodówkę coca-coli.
Zmęczony, 59-letni Bablu odwraca się, ociera ręcznikiem pot z czoła i opowiada o swej rodzinie w dżungli. Ma cztery córki i dwóch synów. Gdzieś obok jego wsi jest rezerwat tygrysów. Stary spluwa na bordowo betelem – i truchtem wiezie nas dalej, do Domu Matki Teresy.
To tutaj, na skraju dzielnicy muzułmańskiej biedoty, stoi „centrum dowodzenia” Misjonarek Miłości.
***
Otworzyła je w 1953 r. Agnes Gonxha Bojaxhiu, albańska siostra, która przybrała imię Teresa i światu znana jest dziś jako święta Matka Teresa z...

8063

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]