Reklama

Pochwała wierności

Pochwała wierności

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Karl-Markus Gauß: MIESZKAŃCY ROANY ODCHODZĄ POGODNIE - austriacki pisarz, rocznik 1954, z podziwu godną konsekwencją wędruje śladami zapomnianych narodów i grup etnicznych naszego kontynentu. Po "Psożercach ze Svini" - reportażu o słowackich Romach, "Umierających Europejczykach" i "Niemcach na rubieżach Europy" przedstawia plon kolejnych wypraw. Tym razem - do Asyryjczyków, Cymbrów i Karaimów.
S

Skąd w Europie Asyryjczycy? Chodzi przecież o chrześcijan, żyjących od blisko dwóch tysiącleci na Bliskim Wschodzie, na obszarach dzisiejszej Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. Jednak w Turcji ich populacja została zdziesiątkowana podczas ludobójczej akcji Seyfo, zorganizowanej w 1915 roku przez nacjonalistów, w Iraku coraz częściej padają ofiarą zamachów, a ich kościoły są palone. System polityczny Iranu i Syrii do odwiedzin nie zachęca. W poszukiwaniu Asyryjczyków Gauß pojechał więc do... Szwecji.

Dlaczego właśnie Szwecja, skoro trzy miliony Asyryjczyków, jak pisze autor, mieszkają obecnie w rozproszeniu na terenie Kanady i USA, w Niemczech, Szwajcarii, Holandii i Francji? Bo właśnie państwo szwedzkie nie tylko otoczyło przybywających od lat 60. ubiegłego wieku imigrantów opieką socjalną, ale też zapewniło ich potomstwu bezpłatną naukę języka ojczystego. Stąd...

3953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]