Reklama

Pobielane groby

Pobielane groby

03.09.2018
Czyta się kilka minut
To się stało w środku cywilizacji, którą dumnie nazywamy chrześcijańską.
Z

Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie” – powiedział abp Grzegorz Ryś w 74. rocznicę likwidacji łódzkiego getta. Wywołał falę oburzenia: zarzucono mu kalanie własnego gniazda, luki w wiedzy historycznej (bo czemu nie wskazał palcem na protestantów) i wzywano, by teraz oskarżył Żydów o udział w budowaniu komunizmu.

To krytyka, która wynika z kłopotów w posługiwaniu się logiką. Abp Ryś nie wskazywał na związek przyczynowo-skutkowy, przestrzegał natomiast, że chrześcijańskie korzenie kulturowe nie gwarantują, że nie będziemy zdolni do straszliwego zła. Na zjawisko „zbiurokratyzowanego chrześcijaństwa” zwracał uwagę Benedykt XVI, zadając pytanie nie o jakość kościelnych instytucji, ale o siłę relacji z Bogiem każdego z ochrzczonych. Struktury mogą okazać się fasadą.

„Nie tylko Hitler zabijał Żydów w imię swego rasistowskiego, pogańskiego anty­semityzmu – pisał w słynnym tekście „Czarne jest czarne” ks. Stanisław Musiał SJ. – Żydów zabijał fizycznie na przestrzeni minionych stuleci także grzech antysemityzmu, jakiego dopuszczali się chrześcijanie wbrew nauce Kościoła”. Brak rachunku sumienia pozostawi nas bezbronnymi wobec zła Zagłady. To dlatego podczas łódzkich obchodów abp Ryś powiedział również: „Jeśli się już to wydarzyło, to może się wydarzyć powtórnie”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]