Reklama

Po pierwsze: słuchaj

Po pierwsze: słuchaj

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Medytacja otwiera serce na coś większego od nas. Pozwala oderwać się od obsesyjnego przylegania do siebie, koncentrowania uwagi na własnych brakach, potrzebach i problemach.
Fot. Kamila Buturla
S

Siłą, dzięki której medytujemy, jest wiara
Laurence Freeman OSB, „Światło wewnętrzne”

Zapytano mnie niedawno, dlaczego wolę medytację od modlitwy. Odpowiedziałem bez namysłu: „Ależ medytacja jest modlitwą!”.
Spotkałem też młodego mężczyznę, członka jednej ze wspólnot buddyjskich. Gdy oznajmiłem mu, że należę do grupy Medytacji Chrześcijańskiej, zdziwił się, że chrześcijaństwo zna taką praktykę. Opowiedziałem więc o modlitwie monologicznej (III w.) polegającej na powtarzaniu krótkiej formuły, niejako „przeżuwaniu” Słowa, z uwagą skierowaną na oddech. Napomknąłem o modlitwie Jezusowej i hezychazmie – nurcie duchowości w chrześcijaństwie wschodnim akcentującym dążenie do wewnętrznego wyciszenia i zjednoczenia z Bogiem. Oraz o Medytacji Chrześcijańskiej, jakiej już w XX w. nauczał benedyktyn o. John Main.
Mężczyzna powiedział, że gdyby...

9507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]