Reklama

Ładowanie...

Odwaga grzeszników

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Gdy papież Franciszek mówi o biskupach, że powinni być pasterzami, którzy nie mają „psychologii książąt”, kiedy wzywa do wyjścia z krucht, wielu adresatów jego słów czuje zagrożenie. Jeśli Kościół stanie się korporacją, nie będzie miał sensu.
„Wszyscy jesteśmy Kościołem, chociaż nie wszyscy rozumiemy, co to słowo znaczy”. Sagrada Familia w Barcelonie Fot. Krzysztof Wójcik
T

To nie będzie wnikliwa analiza sytuacji w polskim Kościele, błyskotliwa diagnoza stanu rzeczy ani odkrywcze wskazanie dróg wyjścia z kryzysu (kłopotów? tylko ambarasu?). Takie teksty już powstały, publikował je m.in. „Tygodnik”. Problem w tym, że wszystko pozostało nieporuszone, nawet źdźbło trawy nie drgnęło. Niczego nie oczekując ani sobie nie wyobrażając, dzielę się więc poruszeniami serca na myśl o tym, co się dzieje. Na kolejne wypowiedzi niektórych hierarchów czy przełożonych zakonnych, ich decyzje, zachowania czy sytuacje, w jakich stawiają swoich podwładnych, wiernych, obserwatorów życia kościelnego.
Zacznę jednak od rzeczy podstawowej: kocham Kościół, kocham takim, jaki jest, kocham go jak siebie samego. Jestem jego cząstką i – jak mój Kościół – mam w sobie wiele zranień, grzechów, ograniczeń, zaniedbań, braków. A także jedną wielką tęsknotę – pragnienie Jezusa...

14295

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]