Reklama

Pisarz zapomniany

Pisarz zapomniany

26.09.2016
Czyta się kilka minut
„Uroczy człowiek i szczery artysta” – tak napisał o Karolu Hubercie Rostworowskim po jego śmierci Tadeusz Boy-Żeleński, choć wcześniej ich drogi zupełnie się rozeszły. Kim był autor „Judasza z Kariothu”?
D

Dramaturg o silnej indywidualności i znacznej skali talentu, stworzył zarówno dzieła wybitne, jak i zupełnie nieudane. Traktowany jako następca Wyspiańskiego, sam odwoływał się do dziedzictwa Mickiewicza i Krasińskiego. Ważna postać międzywojennego życia kulturalnego, członek Polskiej Akademii Literatury, po II wojnie światowej był długo przemilczany jako wróg ideowy, choć w 1967 r. wydano dwutomowy wybór jego sztuk. Jego „Niespodziankę” (1929), świetną językowo tragedię wiejską sięgającą do wzorów antycznych, Jerzy Kwiatkowski w swojej syntezie literatury międzywojnia uznał za jeden z najlepszych dramatów Dwudziestolecia, pisząc równocześnie o „Antychryście” (1925), powstałym pod wrażeniem rozruchów krakowskich w 1923 r., że to „tendencyjny pseudorealizm” i „tania demonizacja na usługach zatwardziałego antysemityzmu”. Dodajmy, że w „Niespodziance” jedyną właściwie postacią pozytywną...

2940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]