Reklama

Ładowanie...

Pinchas

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 25, 10 - 30, 1
K

Każdy człowiek w chwili śmierci, jak pisał Jehuda Amichaj, największy współczesny poeta języka hebrajskiego, powinien zyskać coś, co go wyróżnia i pozostawia w pamięci, co trwa dłużej niż on sam. Pisał:

"Oznacz ich. Zapamiętaj ubrania / Noszone przez osobę, którą kochasz, / Aby w dniu utraty móc powiedzieć: widziana ostatnio / W tym i w tym, w brązowym płaszczu, białym kapeluszu (...) / Oznacz ich. Bo świat / Jest pełen ludzi wyrwanych ze snu / I nie ma nikogo, kto zszyłby rozdarcie".

Każdy z nas domaga się od poety, może od Boga, nim "ziemia połknie ich wszystkich / dobrych i złych razem, jak plemię Koracha / Zbuntowanych przeciw śmierci, Z otwartymi ustami do ostatniej minuty / A pochwała i przekleństwo są jednym / Lamentem. Zatrzymaj. Oznacz ich" (tł. Krystyna Dąbrowska).

W Biblii imię człowieka jest najważniejszym wymiarem...

4669

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]