Reklama

Ładowanie...

Piłkę przywiózł nam kolega

Piłkę przywiózł nam kolega

19.09.2021
Czyta się kilka minut
W niedzielę reprezentacja Polski obroniła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Amp Futbolu.
Fot. Jan Graczynski / East News Kraków, 18.09.2021 Mistrzostwa Europy Amp Futbol Kraków 2021. Mecz półfinałowy pomiędzy reprezentacją Polski i reprezentacją Hiszpanii rozegrany na Stadionie Cracovii
P

Podczas meczu otwarcia na stadionie Cracovii zebrało się ponad 6 tys. kibiców. Bez względu na wynik każda z drużyn, która wzięła udział w tej imprezie, już na początku stała się zwycięska. Wygrywanie z własnymi ograniczeniami jest przecież istotą amp futbolu. Jednak każdy turniej rządzi się jasnymi prawami, a na podium stają najlepsi z najlepszych – wśród nich Polacy.

Euro początkowo zaplanowane na wrzesień 2020 roku ze względu na pandemię odbyło się rok później. Dzięki temu polscy kibice mogli być świadkami dwóch jubileuszy – na Euro 2021 swój setny mecz w kadrze zagrali Przemysław Świercz oraz Bartosz Łastowski. A przecież pierwsze zgrupowanie amp futbolu w Polsce odbyło się nie tak dawno, bo w październiku 2011 roku.

„Nie mieliśmy strojów, a piłkę przywiózł nam kolega” – tak wspomina początki kapitan reprezentacji Przemysław Świercz. Od tego czasu zmieniło się wiele. Drużyna zyskała profesjonalne zaplecze – choć większość zawodników nadal pracuje w innych zawodach. Również liczba kibiców, którzy zebrali się na stadionie przy krakowskich Błoniach, świadczy o pozycji reprezentacji oraz odbiorze tej dyscypliny w społecznej świadomości. W pierwszych latach amp futbolu w Polsce utworzył się nieformalny fanklub reprezentacji. „Idąc na mecz, każdy każdego rozpoznawał” – wspomina jeden ze stałych kibiców. Teraz jest szansa, że zainteresowanie amp futbolem zostanie z nami na stałe. 

Jaką siłę trzeba mieć w sobie, by mimo przeciwności losu podnieść się i udowodnić sobie, że można? W każdej z drużyn, także polskiej, historie zawodników są przejmujące. Nasz bramkarz, Łukasz Miśkiewicz, stracił rękę podczas pracy w kopalni. Kamil Grygiel był bardzo dobrze zapowiadającym się juniorem Górnika Polkowice. Rozwijająca się kariera piłkarska została przerwana, gdy Grygiel stracił nogę, wypadając z pociągu, którym jechał na testy do Zagłębia Lubin. Teraz jest w reprezentacji amp futbolu i nie sposób wyobrazić sobie kadrę bez niego. W drużynie są też ci, którzy urodzili się z niedorozwojem kończyn – Krystian Kapłon czy Bartosz „Messi” Łastowski. Bartosz aktualnie gra w Legii Warszawa, ale marzy o stworzeniu kadry w barwach Pogonii ze swego rodzinnego Szczecina.

Obserwując drużynę od lat, widzę, w jaki sposób współpracuje ze sobą sztab. Od samego początku trenerem reprezentacji jest Marek Dragosz, którego na pierwszy trening zaprosił Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. Dragosz stworzył ekipę szkoleniową, która nie pierwszy raz doprowadziła naszą reprezentację do medalu. A nie była to tym razem łatwa droga. Na ostatniej prostej przed Euro kontuzji uległo dwóch zawodników z podstawowego składu. Dzięki determinacji fizjoterapeutki Zofii Kasińskiej (jedynej kobiety w drużynie) zawodnicy spełnili swoje marzenie i wyszli na murawę podczas meczu inauguracyjnego z Ukrainą. To właśnie Zofii Kamil Grygiel, który pod jej opieką wracał do formy, zadedykował pierwszą bramkę w turnieju.

Wzajemne wsparcie, którym otaczają się drużyny, to najpiękniejsza strona amp futbolu. Tutaj zasada fair play znaczy więcej niż w innych dyscyplinach. Reprezentacja Polski przegrała 1:2 półfinałowe starcie z Hiszpanią. Gdy po ostatnim gwizdku Krystian Kapłon płakał na murawie, Hiszpanie podeszli do niego ze wsparciem, jeszcze zanim zaczęli świętować własny awans do finału. Na sam koniec utworzyli szpaler dla Polaków schodzących z boiska do szatni. Dla polskich kibiców to jeden z najpiękniejszych obrazów z tego turnieju i nadzieja, że miłość do amp futbolu nie minie wraz z ostatnim gwizdkiem tych mistrzostw. 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]