Reklama

Piłat i żołnierze

Piłat i żołnierze

03.04.2012
Czyta się kilka minut
Już Wielki Tydzień. W Piątek będziemy czytać i słuchać Pasji w wersji św. Jana. Ostatnio przy jej lekturze uderzył mnie pewien szczegół. Niewielki – właściwie szczególik. Prawdziwy okruch.
Z

Zdanie otwierające 19. rozdział Janowej Ewangelii. W przekładzie polskim brzmi ono następująco: „Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować”. Tymczasem w greckim oryginale brzmi ono prościej: „Wtedy Piłat wziął Jezusa i ubiczował” (tak też tłumaczy to zdanie św. Hieronim w Wulgacie: „tunc ergo adprehendit Pilatus Iesum et flagellavit”).

Piłat Go wziął i ubiczował! Nie: kazał Go ubiczować, ale: UBICZOWAŁ! Właśnie tak. Choć, oczywiście – wiemy o tym – nie zrobił tego osobiście. Swoimi rękami. Sam nie bił. Ani nie liczył uderzeń. Zrobili to żołnierze. Czy rzeczywiście? Jan widzi tę rzecz inaczej...

Z drugiej strony nie oznacza to wszakże, że żołnierze są bez winy – zgodnie z łatwym myśleniem, o subtelności wytrycha: „myśmy tylko wykonywali rozkazy...”.

Nie tylko! Biczowanie, które wymierzali Jezusowi na rozkaz Piłata, wyzwoliło w nich najgorsze instynkty –...

2555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]