Reklama

Ładowanie...

Peperoni na orbitę poproszę

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Żeby wysłać człowieka w kosmos, potrzeba miliardów dolarów i wielu lat przygotowań. Aby sprawić, żeby chciał pozostać w kosmosie na dłużej, trzeba mu dać solidny obiad.
Astronautka Peggy Whitson w module serwisowym Zvezda podczas misji na stację kosmiczną ISS, 2009 r. NASA
W

Wmaju 1969 r., tuż przed startem historycznej, księżycowej misji Apollo 11, wiceszef programu lotów załogowych NASA Don Arabian zdecydował się zostać szczurem laboratoryjnym w nietypowym eksperymencie. W odpowiedzi na skargi załóg poprzednich misji postanowił przeżyć kilka dni na diecie składającej się wyłącznie z racji żywnościowych, które astronauci zabrali w kosmos.

„Po trzech dniach straciłem całą wolę życia – napisał potem. – Przede wszystkim przez kiełbaski. Smakowały jak granulowana guma”.

Na szczęście dla astronautów i ich psychiki, najdłuższa misja Apollo, zamykający program lot Apollo 17, trwała zaledwie 12 dni. Kontakt z kiełbaskami nie powinien w tak krótkim czasie wywołać trwałych szkód. Ale stało się jasne, że problem niesmacznego jedzenia istnieje i trzeba go rozwiązać. Zwłaszcza jeśli człowiek ma pozostać w kosmosie dłużej niż tydzień czy dwa, i jeśli...

7194

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]