Reklama

Ładowanie...

Pielgrzymka ekumeniczna

Pielgrzymka ekumeniczna

31.01.2023
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy w dziejach wspólnie z papieżem w zagraniczną pielgrzymkę udają się przywódcy dwóch innych Kościołów – arcybiskup Canterbury Justin Welby i lider Kościoła Szkocji – Ian Greenshields.
Franciszek na płycie rzymskiego lotniska Fiumicino, 31 stycznia 2023 / ANDREAS SOLARO/AFP/East News
D

Dołączą na ostatnim etapie, podczas wizyty w Sudanie Południowym, gdzie wierni wyznania anglikańskiego stanowią drugą co do wielkości, po katolikach, grupę chrześcijan.

Wspólna podróż, zaproponowana przez papieża, to jego autorski sposób na ekumenizm – Franciszek jest przekonany, że jedność chrześcijan można osiągnąć już dziś, pomimo teologicznych różnic, bo ważniejsze od nich są osobiste relacje i wspólne działania. Trzem liderom Kościołów towarzyszyć będzie żona arcybiskupa, pani Caroline Welby, która jest członkiem oficjalnej delegacji. Wielokrotnie odwiedzała już Sudan Południowy, wspierając tamtejsze kobiety, które „znoszą trudy wojny i na nie spada odpowiedzialność za utrzymanie rodzin”, żyjąc z „traumą wysiedlenia we własnym kraju, przemocą seksualną i codziennym strachem” – jak czytamy w jej przesłaniu, dołączonym także przez Watykan do dokumentów papieskiej podróży.


PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wojciech Jagielski: Franciszek wybiera się w odkładaną apostolską podróż do Afryki, ale szlak jego pielgrzymki wiedzie wprost do conradowskiego jądra ciemności, krainy przemocy i grozy, gdzie jego wezwania do pokoju okażą się głosem wołającego na puszczy >>>>


Sudan Południowy jest też jednym z 47 państw, które penalizują akty homoseksualne, co papież potępił w niedawnym wywiadzie dla agencji AP. Tamtejszy minister informacji zapowiedział, że rząd nie zmieni postepowania wobec homoseksualistów, choćby papież publicznie stanął w ich obronie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]