Reklama

Pokój nad Eufratem

Pokój nad Eufratem

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Franciszek wkrótce wsiądzie na pokład samolotu, aby odbyć jedną z najbardziej ryzykownych wizyt w swoim pontyfikacie. 5 marca w Iraku i autonomicznym Regionie Kurdystanu oczekuje go 400 tysięcy chrześcijan.
Przygotowania do wizyty papieża, Karakosz, Irak, 22 lutego 2021 r. THAIER AL-SUDANI / REUTERS / FORUM
N

Najczęściej padające pytanie brzmi: po co? Zdziwienie wywołują same starania Stolicy Apostolskiej, aby wznowić papieskie podróże w trakcie pandemii (jak dotąd w Iraku zarejestrowano niemal 700 tys. zakażeń). W przeciwieństwie do samego Franciszka, który drugą dawkę szczepionki na ­COVID-19 otrzymał 5 lutego, Irakijczycy i iraccy Kurdowie na szczepienia będą musieli poczekać jeszcze długo. Irak zamówił 17,5 mln dawek z Chin. Część ma dotrzeć do kraju jeszcze w lutym. Szczepionki wystarczy dla zaledwie 20 proc. populacji. Chcąc tymczasowo zmniejszyć liczbę zakażeń, na dwa tygodnie przed przylotem papieża rząd iracki zaostrzył restrykcje, wprowadzając m.in. częściowy zakaz poruszania się oraz zamykając szkoły, parki, kościoły i meczety. Mimo to statystyki infekcji osiągają rekordowe poziomy.

Niebezpieczeństwa

Pandemia nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka. W okresie...

9336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]