Reklama

Pielgrzymka do Afryki

Pielgrzymka do Afryki

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Uznawanie innych, nawiązywanie więzi, budowanie mostów – takie warunki tworzenia pokoju wskazał Franciszek władzom Mozambiku (targanego od lat 70. wojną domową) podczas pielgrzymki do tego kraju 4 września.
MAMYRAEL / AFP / EAST NEWS
W

W homilii do 60 tys. ludzi przypomniał, że Bóg „nie zaprasza do abstrakcyjnej miłości, zredagowanej na biurkach do przemówień, ale każe miłować tego, kto nas nienawidzi, wyklucza, lży i gardzi naszym imieniem”.

W kolejnych dniach papież przebywał na Madagaskarze; zachęcał polityków do walki z korupcją, ubóstwem, wykluczeniem i rabunkową eksploatacją lasów. Biskupom wskazał, że ich misja ma być skierowana do „ubogich, zepchniętych na margines”. Czuwając z młodzieżą, nauczał, że uczeń Jezusa „nie może trwać w bezruchu, narzekać i patrzeć na siebie; Bóg wymaga, byśmy nie obawiali się pobrudzenia sobie rąk”. Podczas mszy z udziałem miliona wiernych w stolicy kraju (na zdjęciu) przestrzegał przed pokusą „zamknięcia się w swoim małym świecie”, w którym nie ma miejsca dla ubogich, a głos Boga jest niesłyszalny. Ostatniego dnia pielgrzymki (9 września) Franciszek poleciał na Mauritius. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]