Reklama

Piękne zmyślenie

Piękne zmyślenie

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Terapeutyczna moc opowiadania historii – to dzięki niej „Życie Pi” działa na widza mimo ewidentnych płycizn fabularnych i zbyt łatwych mądrości.
Kadr z filmu „Życie Pi” Fot. Materiały prasowe
W

Wiele cierpkich słów powiedziano dotychczas pod adresem filmowej adaptacji „Życia Pi”. Że to newage’owa wydmuszka, którą skrzyżowano z „Avatarem”, by jak najwięcej zarobić na metafizycznym głodzie zjadaczy popcornu. Że racjonalizm został tu cynicznie wprzęgnięty w służbę irracjonalnemu, a kamera 3D zamiast pogłębiać, tylko zdemaskowała fałszywe głębie... Trudno się nie zgodzić z tymi zarzutami, oglądając filmowy fajerwerk Anga Lee, a przyznane niedawno jedenaście Oscarowych nominacji zdają się potwierdzać status „Życia Pi” jako li tylko filmowego igrzyska. Jest jednak w filmie tajwańskiego reżysera coś, co nie pozwala o nim tak łatwo zapomnieć.

***

Terapeutyczna moc opowiadania historii – to dzięki niej „Życie Pi” działa na widza mimo ewidentnych płycizn fabularnych i zbyt łatwych mądrości. Od początku filmową narracją rządzi tu opowieść werbalna,...

4469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]