Reklama

Picasso fryzjerstwa

Picasso fryzjerstwa

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Przyjaźnili się długie lata. Antoine Cierplikowski pomagał Xaweremu Dunikowskiemu materialnie. Zdarzało się, że kobiety uczesane przez Antoine'a trafiały potem do Dunikowskiego. Fryzjer zgromadził okazałą kolekcję prac sławnego rzeźbiarza, a także innych dzieł sztuki. Większość przekazał do polskich zbiorów. Te właśnie dary stały się (obok pamiątek) podstawą wystawy w Królikarni.
Jedna z fryzur Antoine'a, fot. G. Boisgontier, Muzeum Okręgowe w Sieradzu
"

"Antoine jest poetą, i to z pewnością ten właśnie dar natury pozwolił mu uczynić fryzurę prawdziwym dziełem sztuki".

Jean Cocteau

Życiorys Antoniego Cierplikowskiego jest tak fantastyczny, że bajka o Kopciuszku wydaje się przy nim zdawkowa i pozbawiona dramaturgii. Urodzony w Sieradzu syn szewca kształcił się na felczera, ale szybko wykazał się innymi talentami: od dzieciństwa czesał swe siostry. Wysłano go więc do wuja, łódzkiego fryzjera. Zastępując wuja, Antoni uczesał żonę znanego fabrykanta, która zobaczywszy swą nową koafiurę zawołała: "Taki zdolny młody fryzjer powinien jechać do Paryża".

"Na chłopczycę"

Pojechał. Z kilkoma złotymi monetami wszytymi w karakułowy kołnierz palta. W Paryżu znalazł pracę, ale przy układaniu peruk i tresek, które zgodnie z ówczesną modą dopinano do włosów....

6881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]