Reklama

Rodin, Dunikowski i kobiety

Rodin, Dunikowski i kobiety

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Wystawa w warszawskiej Królikarni „Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia” przyciąga magią nazwisk, jednych z najgłośniejszych w dziejach sztuki.
Auguste Rodin, Młoda dziewczyna w kapeluszu z kwiatami, 1865–1870 Fot. Christian Baraja / MUSEE RODIN
A

Auguste Rodin to nie tylko jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy XIX w., ale i jeden ze współtwórców nowoczesnej sztuki oraz stały punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń artystów. Xawery Dunikowski to nie tylko najważniejszy polski rzeźbiarz I poł. XX w., ale w ogóle jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach naszej sztuki. Wystawa w warszawskiej Królikarni to pierwsza próba skonfrontowania obu rzeźbiarzy oraz pierwsza wystawa prac Rodina w Polsce. Co ich łączy?

Dwaj wielcy i...

Rodin na przełomie XIX i XX w. był podziwiany, wręcz wielbiony. Wśród jego asystentów znaleźli się jedni z najważniejszych rzeźbiarzy ubiegłego stulecia: Antoine Bourdelle, Aristide Maillol, Constantin Brâncuși czy niezwykły, coraz bardziej dziś doceniany Włoch Medardo Rosso. Rodin wpłynął na kolejne pokolenia, ale sam długo czekał na uznanie, a jego dzieła, także te...

10039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]