Reklama

Piazza nad Wisłą

Piazza nad Wisłą

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Fot. PRZEMEK WIERZCHOWSKI / AGENCJA GAZETA
W

Warszawa wreszcie leży nad Wisłą. „Rów, którym płynie mętna rzeka” – mawiał Herbert, i słowa te do niedawna doskonale opisywały rzeczywistość mojego rodzinnego miasta. Rozciętego na pół przez niemal dziką przestrzeń służącą za wielki kanał wentylacyjny i azyl dla ptaków, ale pozbawioną jakiejkolwiek roli społecznej.

Samo odnowienie bulwarów nie sprawiłoby nagłego zejścia miasta ku wodzie. Nie wystarczy wyszlifować beton, nawieźć sztucznego piasku, postawić parę lekkich pawilonów – w trakcie wlokącej się „rewitalizacji” miałem obawy, że to kolejny przykład przerostu formy nad treścią. I pewnie by się tak stało, gdyby nie jedna drobna rzecz, która więcej świadczy o rzeczywistych przemianach w Polsce niż tysiąc kilometrów ścieżek rowerowych. Na mocy rozsądnej decyzji włodarzy miasta paro­kilometrowy pas na lewym brzegu jest od tej wiosny strefą, gdzie można wypić piwo, nie łamiąc...

5416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

rowerzystom, którzy powinni poprzestać na Coca Coli Zero :(

Żałuję, że mnie tam nie było. Pikniki są super, dodatkowo miłe jest odczucie, że uczestniczymy również w taki sposób we wspólnocie, tout le monde est là :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]