Reklama

Perypetie peregrynacji

Perypetie peregrynacji

03.09.2007
Czyta się kilka minut
W 1966 r. komunistyczne władze postanowiły aresztować Czarną Madonnę na Jasnej Górze. Osiągnęły skutek odwrotny do zamierzonego, a w 1972 r. grupka "bożych szaleńców ikonę... wykradła.
P

Prymasowska idea pielgrzymowania po kraju Obrazu Nawiedzenia narodziła się najpewniej po Październiku 1956 r. Początkowo część biskupów dystansowała się od niej, ale już w lutym 1957 r. malarz Leonard Torwirt podjął prace nad kopią ikony. 11 kwietnia Episkopat podjął decyzję: kopia obrazu miała objechać wszystkie polskie parafie. W maju Pius XII pobłogosławił akcję. Zainaugurowano ją 26 sierpnia 1957 r. na Jasnej Górze; trzy dni później, począwszy od Warszawy, kopia zaczęła "wędrować" po kraju.

Tę "wędrówkę" połączono z intensywną pracą duszpasterską, której celem było pogłębienie świadomości religijnej wiernych przez wcześniejsze rekolekcje, kazania, przystępowanie do sakramentów. Trasy przejazdu obrazu były przygotowywane: budowano bramy powitalne, dekorowano ulice, ozdabiano domy. Peregrynacja (jak ją nazywano) stała się nowoczesną formą ewangelizacji....

13836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]