Reklama

Peru na krawędzi

12.06.2016
Czyta się kilka minut
Wybory prezydenckie obudziły dawne demony: nawet wybór „mniejszego zła” nie gwarantuje w Peru rozliczenia z koszmarami lat 90. ubiegłego wieku.
Do zwycięstwa Keiko Fujimori zabrakło tylko 50 tys. głosów. Nowym prezydentem Peru będzie Pedro Pablo Kuczynski. Fot. Martin Mejia / AP / EAST NEWS
B

Bez wprowadzenia zasad moralnych demokracja (...) nie przetrwa albo nadal będzie swoją własną karykaturą” – pisał Mario Vargas Llosa, peruwiański noblista, w książce „Jak ryba w wodzie”. Dotyczyła ona także jego przegranej w wyborach prezydenckich z Alberto Fujimorim w 1990 r.

Kolejna dekada minęła pod znakiem de facto dyktatury Fujimoriego. Syn japońskich imigrantów, w kraju postrzegany jako Chińczyk, a na świecie jako organizator „szwadronów śmierci”, okazał się autokratą. Rozwiązał parlament, łamał prawa człowieka, doprowadził do wzrostu korupcji. Ostatecznie uciekł do Japonii, potem do Chile; po ekstradycji w 2009 r. trafił do więzienia z wyrokiem 25 lat za mordowanie opozycjonistów.

„Córeczka” Fujimori...

Minęło kilka lat, a Keiko Fujimori – córka byłego prezydenta – zaczęła budować polityczne zaplecze w postaci partii Fuerza Popular. Keiko...

5405

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]