Reklama

Peru na krawędzi

Peru na krawędzi

12.06.2016
Czyta się kilka minut
Wybory prezydenckie obudziły dawne demony: nawet wybór „mniejszego zła” nie gwarantuje w Peru rozliczenia z koszmarami lat 90. ubiegłego wieku.
Do zwycięstwa Keiko Fujimori zabrakło tylko 50 tys. głosów. Nowym prezydentem Peru będzie Pedro Pablo Kuczynski. Fot. Martin Mejia / AP / EAST NEWS
B

Bez wprowadzenia zasad moralnych demokracja (...) nie przetrwa albo nadal będzie swoją własną karykaturą” – pisał Mario Vargas Llosa, peruwiański noblista, w książce „Jak ryba w wodzie”. Dotyczyła ona także jego przegranej w wyborach prezydenckich z Alberto Fujimorim w 1990 r.

Kolejna dekada minęła pod znakiem de facto dyktatury Fujimoriego. Syn japońskich imigrantów, w kraju postrzegany jako Chińczyk, a na świecie jako organizator „szwadronów śmierci”, okazał się autokratą. Rozwiązał parlament, łamał prawa człowieka, doprowadził do wzrostu korupcji. Ostatecznie uciekł do Japonii, potem do Chile; po ekstradycji w 2009 r. trafił do więzienia z wyrokiem 25 lat za mordowanie opozycjonistów.

„Córeczka” Fujimori...

Minęło kilka lat, a Keiko Fujimori – córka byłego prezydenta – zaczęła budować polityczne zaplecze w postaci partii Fuerza Popular. Keiko...

5405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]