Reklama

Patrzenie

Patrzenie

29.09.2006
Czyta się kilka minut
Niektóre widoki mamy pod powiekami jak fotografie, inne bardziej nieklarownie, o innych wreszcie, które zrobiły na nas wrażenie, pamiętamy, ale nie potrafimy przywołać ich wzrokiem. Z przyjemnością patrzenia ściśle związana jest cała rozbudowana już wiedza o "filozofii" fotografii, ale to dla amatorów i hobbystów, mnie interesuje raczej samo patrzenie, a fotografia tylko w tle tylko jako jeden z przedmiotów, które lubimy oglądać. Patrzenie sprawia nam przyjemność - proszę darować, że się powtarzam - tylko wtedy, kiedy ma charakter bezinteresowny. Dlatego oglądanie fotografii cudzych dzieci lub zwiedzanie cudzego ogrodu nigdy nie przyniesie nam przyjemności patrzenia, co najwyżej uzyskamy jakieś dobre rady czy wskazówki, jak w przyszłości czegoś nie robić.
D

Dla podobnych powodów patrzenie wspólne ma sens tylko wtedy, kiedy ludzi łączy wspólnota miłości lub przyjaźni. W każdym innym przypadku wspólne zwiedzanie może być pożyteczne, kiedy ktoś ma sporo wiedzy na temat zwiedzanego miejsca czy miejsc, ale u mnie - i zapewne u większości ludzi - pojawia się mechanizm, który sprawia, że wprawdzie pamiętamy, co mówił nasz przewodnik, ale nie pamiętamy widoków, jakie nam pokazywał. Skupiliśmy się bowiem na słuchaniu, a nie na patrzeniu, a równocześnie robić się tego nie da. Tym bardziej zalecane jest samotne (lub wspólne, ale z tymi, z którymi odczuwamy empatię) zwiedzanie muzeów, zwłaszcza galerii obrazów. Każda wspólna wycieczka nieuchronnie skończy się ubocznymi obserwacjami, dowcipem dobrym, ale rozpraszającym, jakimś niewielkim napięciem psychologicznym, które burzy nam spokój i widok znika.

Bardzo wiele miejsc na...

3198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]