Reklama

Ładowanie...

Patrząc w stronę domu

29.07.2013
Czyta się kilka minut
To tylko jeden piksel. Blada kropka pośród miliarda, przyćmiona jednym z najwspanialszych widoków w Układzie Słonecznym: surowymi, majestatycznymi pierścieniami Saturna. Ale to najważniejszy piksel we wszechświecie. Nasz dom.
Ziemia widoczna z sondy Cassini Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
T

To zdjęcie 19 lipca wykonała sonda Cassini – zwiadowca ludzkości, badający otoczonego pierścieniami gazowego giganta. Tego samego dnia, z drugiego końca Układu Słonecznego, z orbity Merkurego, zdjęcie Ziemi wykonała sonda Messenger. Dwa roboty tęsknie spoglądające na macierzystą planetę.
Od kiedy się nauczyliśmy, jak wydostać się z grawitacyjnej pułapki naszego globu, od kiedy pierwsze stworzone ręką człowieka pojazdy wybiły się ponad atmosferę, nasz wzrok zawsze prędzej czy później kierował się wstecz. Patrząc w gwiazdy, zrozumieliśmy, jak działa wszechświat. Ale dzięki spojrzeniom w stronę domu zrozumieliśmy nasze w nim miejsce.
A zaczęło się, jak to często bywa, od urządzeń, które miały służyć nie nauce, lecz zabijaniu. Był 24 października 1946 r. Druga wojna światowa była jeszcze bardzo świeżym wspomnieniem. A grupa inżynierów z USA starała się odkryć sekrety jednej z...

4865

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]