Reklama

Patrząc w stronę domu

Patrząc w stronę domu

29.07.2013
Czyta się kilka minut
To tylko jeden piksel. Blada kropka pośród miliarda, przyćmiona jednym z najwspanialszych widoków w Układzie Słonecznym: surowymi, majestatycznymi pierścieniami Saturna. Ale to najważniejszy piksel we wszechświecie. Nasz dom.
Ziemia widoczna z sondy Cassini Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
T

To zdjęcie 19 lipca wykonała sonda Cassini – zwiadowca ludzkości, badający otoczonego pierścieniami gazowego giganta. Tego samego dnia, z drugiego końca Układu Słonecznego, z orbity Merkurego, zdjęcie Ziemi wykonała sonda Messenger. Dwa roboty tęsknie spoglądające na macierzystą planetę.
Od kiedy się nauczyliśmy, jak wydostać się z grawitacyjnej pułapki naszego globu, od kiedy pierwsze stworzone ręką człowieka pojazdy wybiły się ponad atmosferę, nasz wzrok zawsze prędzej czy później kierował się wstecz. Patrząc w gwiazdy, zrozumieliśmy, jak działa wszechświat. Ale dzięki spojrzeniom w stronę domu zrozumieliśmy nasze w nim miejsce.
A zaczęło się, jak to często bywa, od urządzeń, które miały służyć nie nauce, lecz zabijaniu. Był 24 października 1946 r. Druga wojna światowa była jeszcze bardzo świeżym wspomnieniem. A grupa inżynierów z USA starała się odkryć sekrety jednej z...

4865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]