Reklama

Pasja w zimnym pejzażu

Pasja w zimnym pejzażu

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Zdumiewająco świeżo wybrzmiewa po 30 latach arcydzieło Łarisy Szepitko. We "Wniebowstąpieniu" Wielka Wojna Ojczyźniana pokazana została nie jako ideologiczne starcie, ale jako dramatyczna próba ludzkich charakterów.
R

Rzadko w kinie udaje się stworzyć tak namacalne doświadczenie wojennej rzeczywistości. Od pierwszych ujęć filmu czujemy niemal na własnej skórze straszliwą "radziecką" zimę, która przykryła śniegiem ubogie białoruskie chutory. Wszędzie panoszy się głód, strach i dojmujące zimno. Wieśniacy walczą o przetrwanie, regularnie łupieni przez stacjonujący w okolicy oddział Niemców, to znów nachodzeni przez ukrywających się w lesie partyzantów. Jednak racje od początku wydają się oczywiste: z jednej strony szwargoczący w obcej mowie bestialscy najeźdźcy, z drugiej - skłonni do poświęceń "krasnoarmiejcy", którzy nawet kolaborantom darują życie, a dla rannego towarzysza broni są w stanie zaryzykować swoje własne. Ale radziecką reżyserkę nie interesują utarte ścieżki filmowej propagandy.

Szepitko, przenosząc na ekran powieść "Sotnikow" Wasilija Bykowa, zainteresowała się...

3111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]