Reklama

Co z tą Rosją?

Co z tą Rosją?

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Zwiagincew miał ambicje totalne: zrobić film o chorym państwie i o duszy rosyjskiej.
Kadr z filmu „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa Fot. Materiały promocyjne
C

Choć na tegorocznym festiwalu w Cannes nagrodzono go za scenariusz i sprzedano do wielu krajów, w samej Rosji „Lewiatan” doczekał się spóźnionej i zawężonej dystrybucji. Wedle oficjalnego wersji, najnowszy film Andrieja Zwiagincewa miał stać się „półkownikiem” z powodu... sypiących się z ekranu wulgaryzmów, które od 1 lipca tego roku, na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Putina, podlegają obyczajowej cenzurze. Od początku było wiadomo, że kryje się za tym zamach na wolność słowa. Przypadek „Lewiatana” potwierdził to najdobitniej, bo też trudno byłoby znaleźć drugi film, który z taką drapieżnością kreśliłby obraz putinowskiej Rosji. Fakt, że powstał przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej i został oficjalnie zgłoszony do Oscara, tylko dopełnia absurdu.
Jesteśmy na Półwyspie Kolskim, jakieś 2 tys. km od Moskwy, na północnych rubieżach dawnego...

5731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]