Reklama

Pasażer na gapę

Pasażer na gapę

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Polska, wraz z Grecją i Cyprem, to jedyne kraje UE, których w pierwszym kwartale nie dotknęła recesja. Wprawdzie wzrost jest niewielki - 0,8 proc., czyli w granicach błędu statystycznego - ale jest. Jak nam się to udało?
N

Na globalny kryzys polska gospodarka reaguje z pewnym opóźnieniem, a dotyka on głównie przemysłu. Nie jesteśmy aż tak jak Czechy, Słowacja czy Węgry uzależnieni od eksportu, przede wszystkim z branży motoryzacyjnej - no i mamy większy od nich rynek wewnętrzny. Nie żyliśmy na kredyt, jak kraje bałtyckie. Okazuje się też, że mimo narzekań zdołaliśmy przez 20 lat zbudować całkiem solidną gospodarkę.

I - bez żadnej ironii - zostaliśmy za to nagrodzeni: mamy stagnację zamiast recesji. Bo choć następne kwartały tego roku mogą być gorsze niż pierwszy, a bezrobocie jeszcze wzrośnie, to jest raczej pewne, że unikniemy głębokiego załamania gospodarczego. Naprawdę jest się z czego cieszyć.

Ale nie ma też powodów, by popadać w samouwielbienie. Nasza relatywnie dobra sytuacja to częściowo efekt zapóźnienia w rozwoju. Poza tym, choć większość świata pobudza...

1345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]