Reklama

Paprykarz szczeciński

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Do Pełczyc w Zachodniopomorskiem zakradł się eurosceptycyzm. Ma twarz Włocha, który pod wodzą Irlandczyka i z pomocą Polaków-narodowców obali dyktaturę unijnych biurokratów.
Carlo Paolicelli z synem Karolem. Bolewice, maj 2009 r. /fot. archiwum prywatne
C

Carlo Paolicelli chętnie opowiada o sobie. Jest włoskim prawnikiem, brukselskim lobbystą, europejskim chadekiem. Otwarty na świat, Europę, ludzi. Centrysta, człowiek kompromisu. Społecznik, patriota, parafianin, mąż, ojciec.

Całe jego krótkie życie to trzy nieuleczalne choroby.

Chory na politykę

Pierwsza jest stosunkowo niegroźna - to parafia. Carlo Paolicelli - po trzydziestce, przystojny, w dobrze skrojonym garniturze - wyjmuje z aktówki telefon komórkowy. Pokazuje serię kilkudziesięciu fotografii kościoła w położonych blisko Pełczyc Bolewicach. Gdyby nie łamana polszczyzna, mógłby uchodzić za proboszcza: - Właśnie zrobiliśmy nowe, piękne drzwi. Odsłoniliśmy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Zorganizowaliśmy odpust.

W okolicy znany z dużej aktywności. Jeśli coś się w parafii dzieje,...

13336

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]