Reklama

Papież nie zapomina

Papież nie zapomina

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Dymisje odroczone w czasie – tak można skwitować odejście dwóch ważnych watykańskich urzędników: kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz kard. Angela Comastriego, wikariusza Państwa Watykańskiego, archiprezbitera Bazyliki św. Piotra.
Kard. Robert Sarah podczas konklawe, Watykan, 12 marca 2013 r. / Fot. GALAZKA / SIPA / EAST NEWS
D

Decyzji papieża można się było spodziewać. Kard. Sarah otarł się o nią kilkakrotnie. W 2016 r. zakwestionował większość reform Soboru Watykańskiego II i zapewniał, że papież zaakceptował jego pomysł, by przywrócić odprawianie mszy tyłem do ludu. Dostał pierwsze ostrzeżenie. Rok później opacznie – a wszystko wskazuje że całkiem świadomie – skomentował nowe zasady tłumaczenia tekstów liturgicznych, przyznając swojej kongregacji prawo do ich zatwierdzania. Został przywołany do porządku bezprecedensowym „upomnieniem ojcowskim”, w którym papież zobowiązał go do sprostowania błędnych wypowiedzi wszędzie, gdzie zostały opublikowane. A równo rok temu stał się  bohaterem głośnego skandalu z książką o celibacie, którą uznano za próbę wywarcia presji na Franciszka, tuż przed ogłoszeniem adhortacji po synodzie amazońskim. Co gorsza, Sarah wmanipulował w całą sprawę papieża emeryta, ogłaszając go współautorem książki, czemu Benedykt XVI szybko zaprzeczył. W czerwcu 2020 r. kard. Sarah skończył 75 lat i zgodnie z prawem podał się do dymisji, którą papież Franciszek teraz zatwierdził. 


Czytaj także: Edward Augustyn: Ilu jest papieży


Z kolei kard. Angelo Comastri podpadł brakiem nadzoru nad Fabryką św. Piotra – instytucji, która odpowiada m.in. za remonty i konserwację w watykańskiej bazylice. W lipcu ub. roku żandarmeria zarekwirowała dokumenty biura dwóch podwładnych Comastriego, którym zarzucono ustawianie wielomilionowych przetargów. Kardynałowi odebrano zarząd nad Fabryką a jego odwołanie było kwestią czasu.

Nowym wikariuszem Państwa Watykańskiego i prezydentem Fabryki św. Piotra będzie niedawno wyświęcony na biskupa i zrobiony kardynałem franciszkanin Mauro Gambetti, wcześniej gwardian klasztoru w Asyżu. Nowego prefekta Kongregacji Kultu Bożego nie wskazano, co może sugerować, że o losie dykasterii rozstrzygnie już nowa konstytucja reformująca kurię. Być może od dawna zapowiadany dokument zostanie wkrótce ogłoszony. 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Sarah skończył 75 lat i zgodnie z prawem podał się do dymisji, którą papież Franciszek teraz zatwierdził" Mój sąsiad w ramach wielkopostnych umartwień, każdego roku podejmuję heroiczne wyzwanie nie palenia papierosa w drodze do i z kościoła na niedzielną mszę. O.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]