Reklama

Ładowanie...

Papież nie zapomina

Papież nie zapomina

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Dymisje odroczone w czasie – tak można skwitować odejście dwóch ważnych watykańskich urzędników: kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz kard. Angela Comastriego, wikariusza Państwa Watykańskiego, archiprezbitera Bazyliki św. Piotra.
Kard. Robert Sarah podczas konklawe, Watykan, 12 marca 2013 r. / Fot. GALAZKA / SIPA / EAST NEWS
D

Decyzji papieża można się było spodziewać. Kard. Sarah otarł się o nią kilkakrotnie. W 2016 r. zakwestionował większość reform Soboru Watykańskiego II i zapewniał, że papież zaakceptował jego pomysł, by przywrócić odprawianie mszy tyłem do ludu. Dostał pierwsze ostrzeżenie. Rok później opacznie – a wszystko wskazuje że całkiem świadomie – skomentował nowe zasady tłumaczenia tekstów liturgicznych, przyznając swojej kongregacji prawo do ich zatwierdzania. Został przywołany do porządku bezprecedensowym „upomnieniem ojcowskim”, w którym papież zobowiązał go do sprostowania błędnych wypowiedzi wszędzie, gdzie zostały opublikowane. A równo rok temu stał się  bohaterem głośnego skandalu z książką o celibacie, którą uznano za próbę wywarcia presji na Franciszka, tuż przed ogłoszeniem adhortacji po synodzie amazońskim. Co gorsza, Sarah wmanipulował w całą sprawę papieża emeryta, ogłaszając go współautorem książki, czemu Benedykt XVI szybko zaprzeczył. W czerwcu 2020 r. kard. Sarah skończył 75 lat i zgodnie z prawem podał się do dymisji, którą papież Franciszek teraz zatwierdził. 


Czytaj także: Edward Augustyn: Ilu jest papieży


Z kolei kard. Angelo Comastri podpadł brakiem nadzoru nad Fabryką św. Piotra – instytucji, która odpowiada m.in. za remonty i konserwację w watykańskiej bazylice. W lipcu ub. roku żandarmeria zarekwirowała dokumenty biura dwóch podwładnych Comastriego, którym zarzucono ustawianie wielomilionowych przetargów. Kardynałowi odebrano zarząd nad Fabryką a jego odwołanie było kwestią czasu.

Nowym wikariuszem Państwa Watykańskiego i prezydentem Fabryki św. Piotra będzie niedawno wyświęcony na biskupa i zrobiony kardynałem franciszkanin Mauro Gambetti, wcześniej gwardian klasztoru w Asyżu. Nowego prefekta Kongregacji Kultu Bożego nie wskazano, co może sugerować, że o losie dykasterii rozstrzygnie już nowa konstytucja reformująca kurię. Być może od dawna zapowiadany dokument zostanie wkrótce ogłoszony. 

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]