Reklama

Papież i klapsy

Papież i klapsy

28.02.2015
Czyta się kilka minut
TP 7 / 2015
C

Chcę nawiązać do komentarza red. Artura Sporniaka dotyczącego wypowiedzi papieża Franciszka o karaniu dzieci. Oczywiście, bicie dzieci nie jest najlepszą metodą wychowawczą, ale w komentarzu zabrakło kulturowego „filtra”. To, co istotne, to przekazana przez papieża ogólna (i ponadkulturowa) zasada: karać tak, by nie poniżać, nie naruszać godności dziecka, zaś szczegóły („dać klapsa, a nie bić po twarzy”) to element kulturowy, na pewno nie do przyjęcia u nas, ale zrozumiały w realiach południowoamerykańskich. Położenie nacisku na „nie bić w żadnych okolicznościach” powoduje, że z pola widzenia znika zasada ogólna („nie poniżać”), naprawdę ważna i cenna. Poniżać wszak można na różne sposoby, np. werbalnie, co niestety zdarza się rodzicom kulturalnym, którzy nigdy nie podnieśli ręki na własne dziecko.
Barbara Braun (psycholog i matka 5 dzieci)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]