Papież do kameruńskich biskupów: o fundamentach wiary

Słowa, które Benedykt XVI wypowiedział 18 marca do biskupów Kamerunu, pozwalają przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie jego nauczanie podczas pielgrzymki. Od początku swojego pontyfikatu Papież konsekwentnie wskazuje na Ewangelię jako filar wiary: pozornie przesłania on inne elementy nauczania, dotyczące choćby życia społecznego - ale w istocie do nich prowadzi.

18.03.2009

Czyta się kilka minut

Biskupom "szczególnie wypada pamiętać o pilnej potrzebie głoszenia wszystkim Ewangelii" - powiedział Papież. Brzmi to jak frazes, podobnie jak kolejne zdanie, w którym Benedykt XVI przypomina, że taką właśnie misję Kościół otrzymał od Chrystusa. Następne zdanie może wywołać na twarzy czytelnika uśmiech: Papież podkreśla, że właściwe biskupowi jest przekazywanie Ewangelii.

Frazesy to oczywiście nie są: wszelkie, najpiękniejsze nawet działania  i największe wyzwania podejmowane przez Kościół bez zakorzenienia w Ewangelii będą bezowocne - bo pozbawione korzeni. Działalność misyjna nie wypływa z charyzmy biskupów i kapłanów, ale "z najgłębszej natury Kościoła" - zaznaczył Benedykt XVI, cytując dekret "Ad Gentes".

W kolejnych częściach przemówienia wymienił sfery działania Kościoła i zdefiniował stojące przed nim zadania: wspomniał o powołaniach kapłańskich, życiu konsekrowanym, katechizacji, problemach rodziny, o zaangażowaniu świeckich i o konieczności pamiętania o ubogich.

Nie omieszkał wspomnieć o liturgii - centrum życia chrześcijanina. To wokół niej istnieje Kościół. Papież przypomina o konieczności celebrowania jej tak, aby zachowana została jej godność. "Zazwyczaj te celebry kościelne są radosne, wyrażając zapał wiernych, szczęśliwych, że są razem, w Kościele, aby wielbić Pana. A zatem sprawą zasadniczą jest, aby tak wyrażana radość nie stanowiła przeszkody, ale raczej ułatwiała dialog i jedność z Bogiem" - powiedział.

Można się więc spodziewać, że wokół tych dwóch elementów - Ewangelii i liturgii - skupi się nauczanie Benedykta XVI w czasie tej pielgrzymki. Wszystko inne - w tym posługa miłosierdzia - z tych korzeni przecież wyrasta. I tylko to zakorzenienie sprawi, że czyny i świadectwo chrześcijan będą prawdziwe, i - cytując Benedykta XVI - "nie będzie rozdziału między tym czego uczą, a tym, jak żyją na co dzień".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem” związany… więcej