Reklama

Raport o stanie Kościoła

Raport o stanie Kościoła

01.05.2005
Czyta się kilka minut
W 1984 r. ukazał się Raport o stanie wiary, w którym kard. Joseph Ratzinger zarysował dość pesymistyczną panoramę zasadniczych problemów i wyzwań, przed jakimi stał Kościół pod koniec XX stulecia. Rodzi się pytanie: jaki Kościół powitał nowego Papieża po przekroczeniu granicy XXI wieku?.
O

Oczywiste jest, że odpowiedź przekracza możliwości jednego autora. Szczęśliwie można odwołać się tu m.in. do ustaleń synodów biskupów, które - według klucza kontynentalnego - odbyły się w Rzymie w ostatnim dziesięcioleciu XX w.: 1994 - synod dla Afryki, 1997 - dla Ameryki, 1998 - dla Azji, 1998 - dla Oceanii i 1999 - dla Europy. Wyniki ich prac nie straciły aktualności i jasno pokazują ogromne zróżnicowanie sytuacji Kościoła na poszczególnych kontynentach, co samo w sobie jest już ogromnym wyzwaniem dla nowego papieża, który ma służyć jedności Kościoła.

Kościół w świecie

Mimo pogłębiającej się sekularyzacji - procesu, który przebiega w zróżnicowany sposób na różnych kontynentach - statystyki świadczą o tym, że zdecydowana większość populacji globu wierzy w Boga lub w istnienie świata nadprzyrodzonego. W 2000 r. na sześć...

29588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]