Reklama

Watykan po szkodzie

Watykan po szkodzie

10.02.2009
Czyta się kilka minut
W sprawie zdejmowania ekskomuniki z biskupów-lefebrystów zawiodła Rzymska Kuria. Papież był albo osamotniony, albo otoczony przez ludzi niekompetentnych.
Benedykt XVI /fot. KNA-Bild
B

By lepiej zrozumieć to, co nastąpiło po zdjęciu przez Benedykta XVI ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów, warto najpierw przypomnieć wydarzenia w chronologicznym porządku, a dopiero potem zastanowić się, co z nich wynika.

Początki schizmy

Po Soborze Watykańskim II abp Marcel Lefebvre, który dystansował się od niektórych elementów soborowego nauczania, powołał do życia Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Zostało ono erygowane 1 listopada 1970 r. przez biskupa Lozanny, Genewy i Fryburga na czas określony ad experimenum, jako stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie diecezjalnym. Manifestowany przez Bractwo negatywny stosunek do nauki Soboru i Stolicy Apostolskiej doprowadził do tego, że 22 lipca 1976 r. Paweł VI zawiesił jego działanie, a gdy się tej decyzji nie podporządkowało - suspendował arcybiskupa Lefebvre’a (nie...

12330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]