Państwo hybrydowe

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za kolejne zwycięstwo PiS, wciąż rośnie. Istotą tych rządów jest dewastacja struktur państwowych i samorządowych, a także odebranie im logiki działania, obliczonej...

Reklama

Ładowanie...

Państwo hybrydowe

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za kolejne zwycięstwo PiS, wciąż rośnie. Istotą tych rządów jest dewastacja struktur państwowych i samorządowych, a także odebranie im logiki działania, obliczonej na dobro wspólne.
Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. 15 lipca 2020 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
O

Ostatnie miesiące to okres przyspieszonego rozpadu struktur polskiego państwa. Sektor publiczny, administracja czy samorząd terytorialny kierują się w tej sytuacji doraźną logiką przetrwania. Rząd Mateusza Morawieckiego, zamiast skutecznie wyprowadzać nas z kryzysu wywołanego lockdownem, podejmuje przedsięwzięcia propagandowe, mające ratować sondażową pozycję PiS. Nawet w sprawie konfliktu z Białorusią długo nie próbował porozumienia z opozycją, wykorzystując lęk i emocje do uderzania w przeciwników politycznych.

Czego się nie naprawi

Na co dzień zwracamy uwagę jedynie na doraźne konsekwencje tego stanu rzeczy. Nie bierzemy pod uwagę, że zmiany, którym ulegają struktury państwa, będą trudne do odwrócenia. Nawet jeżeli pojawi się siła polityczna chcąca naprawić państwo po rządach PiS, będzie musiała zmierzyć się z faktem, że wiele z tych zmian ma charakter...

18193

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]