Reklama

"Pamiątka nietolerancji jednostki"

"Pamiątka nietolerancji jednostki"

09.11.2003
Czyta się kilka minut
Decyzja sądu we włoskim mieście Aquila, który nakazał - w imię wolności religijnej - usunięcie krzyży z jednej ze szkół, wywołała na Półwyspie Apenińskim falę oburzenia. Głos zabrali biskupi, stowarzyszenia katolickie oraz laicy, prawnicy, politycy (nawet komuniści) i członkowie rządu. Także muzułmanie - choć to na wniosek jednego z nich sprawa trafiła do sądu - uznali nakaz za co najmniej niestosowny.
U

Usunięcia krzyży ze szkoły, do której chodzą jego synowie, domagał się Adel Smith - jeden z liderów włoskich muzułmanów. Sędzia, który przychylił się do jego prośby, zapewnia, że kierował się wyłącznie literą prawa. Tłumaczył m.in, że “ obecność krucyfiksu w klasach komunikuje jasno przynależność do kręgu wartości, które w rzeczywistości nie są wspólnym dziedzictwem wszystkich obywateli". Jak sąd mógł wydać taki wyrok? - zastanawiali się we Włoszech wszyscy, od pani burmistrz miasteczka Ofena, które stało się areną sporu, po prezydenta Republiki.

Włoska konstytucja zapewnia wszystkim wyznaniom równość wobec prawa, ale też gwarantuje wolność manifestowania przekonań - o ile nie szkodzi to obyczajności. Istnieje pewna dowolność interpretacji, z której skorzystał właśnie sędzia Mario Montanaro z Aquili. Krzyże można wieszać, ale jeśli komuś przeszkadzają - a...

3756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]