Reklama

Zawód: watykanista

Zawód: watykanista

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Lansują kandydatów na nowego papieża oraz przekazują światu informacje zza pilnie strzeżonych bram Watykanu. Z ich zdaniem liczą się hierarchowie, a dla dziennikarzy przybyłych z innych krajów są wyrocznią. Słynni włoscy watykaniści są specjalistami najwyższej klasy. A przy okazji: nie lada indywidualnościami z bujnymi życiorysami - od byłego kleryka po ekssekretarza partii komunistycznej.
A

Aby pisać o niechętnym prasie świecie Kurii Rzymskiej oraz codziennie odwiedzać posępne Biuro Prasowe Watykanu, trzeba mieć ogromną pasję. - Głęboka wiara wcale nie jest potrzebna do pisania o Kościele - mówi jeden z watykanistów. - Potrzebna jest natomiast wiedza historyczna i teologiczna oraz dobre kontakty.

Wielka piątka

Żaden z nich nie ujawnia swoich źródeł informacji. Czasem jednak można wywnioskować, kto kogo w Watykanie odwiedza, na podstawie lektury tekstów. Luigi Accattoli z “Corriere della Sera" dostarcza spragnionemu kościelnych newsów światu informacji o obradujących obecnie w Watykanie kardynałach. Wie, o czym debatują i ku komu skłaniają się w czasie czekających ich podczas konklawe głosowań. Często trafnie przewiduje, co powie następnego dnia na konferencji prasowej rzecznik Watykanu. Orazio Petrosillo z “Il...

13772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]