Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
 /
/

Podczas audiencji dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej Benedykt XVI życzył ludom i narodom "chrześcijańskiej radości" (9 stycznia). Zwrócił także uwagę na problemy międzynarodowe: "Państwo Izrael powinno móc istnieć w Ziemi Świętej w pokoju zgodnie z normami prawa międzynarodowego; tam też naród palestyński powinien móc w pogodzie rozwijać swe demokratyczne instytucje dla dobra przyszłości w wolności i pomyślności". O terroryzmie powiedział: "Żadna okoliczność nie może usprawiedliwiać tej przestępczej działalności, która okrywa hańbą tych, którzy ją uprawiają i która jest tym bardziej godna potępienia, kiedy ukrywa się za religią, ściągając w ten sposób czystą prawdę Boga do poziomu własnej ślepoty i moralnej perwersji".
"Niech święto Chrztu Pańskiego będzie dla nas wszystkich okazją do odkrycia radości i piękna własnego chrztu" - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (8 stycznia). Papież przypomniał, że chrzest "stale odnawia nas na obraz nowego człowieka w świętości myśli i czynów" i że jednoczy chrześcijan wszelkich wyznań.
Środowa audiencja generalna: Papież rozważał pierwszą część Psalmu 144., która mówi o wielkości Boga. "Ważną rzeczą jest w naszych czasach, byśmy nie zapomnieli o Bogu, przy całej naszej wiedzy, którą posiadamy i która jest wielka. Staje się ona jednak problematyczna, a nawet niebezpieczna, jeśli zabraknie wiedzy podstawowej, która nadaje sens i kierunek wszystkiemu; wiedzy o Bogu, o Stwórcy". Pod koniec audiencji Papież spotkał się z grupą dzieci z Biesłanu, gdzie podczas ataku terrorystycznego we wrześniu 2004 r. zginęło 331 osób, tym 172 dzieci. "Dzieci te doznały ogromnego szoku. Pomóżmy im, aby mogły zapomnieć o tragedii i stały się świadkami pokoju dla dobra przyszłości ludzkości" - zaapelował Papież.
Papież wręczył krzyże misyjne dwustu rodzinom z Drogi Neokatechumenalnej (12 stycznia). W audiencji uczestniczył inicjator Drogi, Hiszpan Kiko Argüello, oraz związani z ruchem kardynałowie, biskupi i kapłani. Zdaniem Benedykta XVI fakt, że ceremonia odbywa się z jego udziałem, świadczy o intencji neokatechumenatu, aby "umieścić wasz apostolat w sercu Kościoła, w całkowitej zgodzie z jego wytycznymi i w jedności z Kościołami partykularnymi". Papież nawiązał także do instrukcji w sprawie liturgii, którą niedawno skierowała do neokatechumenatu Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (zobacz "TP", nr 03/05). "Jestem pewien, że będziecie skrupulatnie przestrzegać tych przepisów" - powiedział.
Benedykt XVI przyjął delegację Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych z pastorem Cliffem Kirkpatrickiem na czele (7 stycznia). Alians zrzesza 218 Kościołów, które liczą ok. 75 mln wiernych.
Nie ma obawy, że świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II będzie Mehmet Ali Agca - zapewnił postulator sprawy, ks. Sławomir Oder.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zeznawał w USA w sprawie nadużyć seksualnych amerykańskich duchownych. Media poinformowały, że tematem siedmiogodzinnego przesłuchania kard. Williama Levady w San Francisco były przypadki pedofilii wśród księży archidiecezji Portland w czasie, gdy był tam arcybiskupem.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Powstanie nowe stowarzyszenie, które ma poświęcić się pracy w ruchu pro-life. Dekret bp. Johna Yanty z Amarillo (Texas) stanowi, że Misjonarze Ewangelii Życia - "oficjalnie i w imię Kościoła" - będą formować księży, diakonów i świeckich do promowania godności życia. Ks. Frank Pavone, kierujący grupą "Priests for life", uznał wydarzenie za historyczne: "Nigdy nie było w Kościele wspólnoty, która by poświęciła się powstrzymaniu aborcji i eutanazji".
  • 10 mln dziewczynek zabito w Indiach poprzez usunięcie ciąży - stwierdza raport opublikowany na łamach medycznego pisma "Lancet". W większości przypadków z ostatnich 20 lat chodzi o tzw. aborcję selektywną, gdy rodzice woleli mieć chłopca niż dziewczynkę. Praktyka ta jest w Indiach zakazana.
  • Po ogłoszeniu wyniku wyborów położenie irackich chrześcijan stało się "koszmarne" - oświadczył Andaros Abouna, chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu. Hierarcha potwierdził, że podczas głosowania (15 grudnia) doszło do mnóstwa "błędów i oszustw" oraz zastraszania chrześcijan. Prawie połowę spośród 230 miejsc w parlamencie zdobyli szyici, chrześcijanie - tylko trzy. W związku z podejrzeniami o sfałszowanie wyborów międzynarodowi obserwatorzy zapowiedzieli kontrolę. Inicjatywę poparły USA i ONZ. W razie potwierdzenia wyników głosowania można spodziewać się wprowadzenia w Iraku szariatu, czyli prawa islamskiego.
  • Na osiem miesięcy więzienia sąd w L'Aquila w środkowych Włoszech skazał przewodniczącego samozwańczego związku muzułmanów Adela Smitha za obrazę religii katolickiej. 15 grudnia 2003 r. Smith wyrzucił przez okno krucyfiks wiszący na ścianie szpitala, w którym leżała jego matka. Do sądu podała go dyrekcja placówki. Muzułmanin domagał się też usunięcia krzyży ze szkoły jego dzieci.

...I W POLSCE

  • Watykańska delegacja wizytowała Polskę przed majową pielgrzymka Benedykta XVI. Grupa, z doktorem Alberto Gasbarrim na czele, zwiedzili ewentualne miejsca spotkań i celebry: Warszawę (Pola Wilanowskie przy świątyni Opatrzności, katedrę św. Floriana na Pradze i Plac Piłsudskiego), Jasną Górę, Oświęcim, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Kraków (Błonia, katedrę na Wawelu, Łagiewniki).
  • Lech Kaczyński spotkał się z abp. Stanisławem Dziwiszem (13 stycznia). Z metropolitą rozmawiał w cztery oczy w budynku plebanii na Wawelu, na temat stanu relacji państwo - Kościół.
  • Skoro można zdawać maturę z wiedzy o tańcu, dlaczego nie z religii? - stwierdził bp Stanisław Wielgus. Podczas spotkania Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski (13 stycznia) zgłoszono wniosek, aby rozważyć zaproponowanie religii jako równoprawnego przedmiotu na egzaminie maturalnym.
  • Reklamowana w jednym z tygodników kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie nie jest rzymskokatolicka - oświadczyła kuria w Tarnowie. Kaplica, prawdopodobnie należąca do lefebrystów, powstała bez zgody biskupa. Kuria ostrzega wiernych, że gromadzenie się tam na Mszach i przyjmowanie Komunii grozi ekskomuniką.
  • Obchody 25-lecia zainaugurowała Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie (11 stycznia). Przez cały rok w ramach jubileuszu będą się odbywać sympozja, wykłady, koncerty i nabożeństwa. Akademię ustanowił Jan Paweł II w motu proprio "Beata Hedvigis" (8 grudnia 1981).
  • Ogłoszono nazwiska laureatów Medalu św. Brata Alberta. Wyróżnieni to: aktorka Ewa Błaszczyk (za tworzenie dla dzieci w śpiączce kliniki Budzik w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka), dziennikarz Mateusz Dzieduszycki (za promowanie integracji niepełnosprawnych), holenderski nauczyciel Jos van Lieshout (za pomoc niepełnosprawnym i ubogim w Małopolsce i Bieszczadach) oraz ks. Jan Bielański (za wsparcie dla niepełnosprawnych w Nowej Hucie). Prezes Fundacji im. Świętego Brata Alberta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poinformował, że Medale wręczą 20 marca kard. Franciszek Macharski oraz abp Stanisław Dziwisz.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2006