Reklama

Palą Paryż

Palą Paryż

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Każda rewolucja zaczyna się od niepozornego incydentu, a rolę zapalnika może odegrać plotka. Tak stało się i tym razem we Francji. Trwające przez miniony tydzień na przedmieściach Paryża zamieszki wywołała śmierć dwóch porażonych prądem chłopców, którzy mieli ukryć się przed policją w transformatorze. Okazało się, że nastolatków nikt nie gonił. Nie przeszkadza to wyrostkom, uzbrojonym niekiedy w broń palną, noc w noc palić samochody i sklepy. Podparyskie dzielnice są w stanie wojny domowej, rozruchy przeniosły się na przedmieścia innych miast.

“Gettoizacja" przedmieść realizowana była przez kolejne francuskie rządy już od lat 60. i 70. Również wspólny rząd socjalistów i komunistów Lionela Jospina nic tu nie zmienił. Proces postępował pełną parą. Efekt: w “gettach" mieszka biedota i kolejne pokolenia imigrantów głównie z krajów arabskich, odczuwające pogardę (często rasową) ze strony lepiej sytuowanych współobywateli. Rządzi tam prawo mafijne (narkotyki, handel artykułami z przemytu), nuda, bezrobocie i beznadzieja. To państwa w państwie, gdzie “obcy" nie mają wstępu.

Rząd traktuje sytuację poważnie, ale jego recepty są mało przekonujące. Upośledzona ekonomicznie i czująca pogardę “prawdziwych" Francuzów społeczność blokowisk formowała się przez dziesięciolecia i tyleż zajmie jej resorpcja (jeśli w ogóle nastąpi). Nie da się rozwiązać problemu przy pomocy czarodziejskiej różdżki. A takie są...

1231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]