Reklama

Po co klonować?

Po co klonować?

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Stało się: sklonowano ludzki zarodek. To przełom w medycynie. Choć teolodzy biją na alarm.
Otwarcie sklepu Lego w Rockefeller Center, Nowy Jork, czerwiec 2010 r. Fot. Dennis Van Tine / CORBIS
J

Już raz to przeżywaliśmy. W 2004 r. o podobnym osiągnięciu doniósł koreański naukowiec Hwang Woo-suk. Wtedy reakcje były podobne: entuzjazm wśród naukowców, dezaprobata wśród ludzi Kościoła.
Ale tamto doniesienie okazało się oszustwem. Hwang Woo-suk rzeczywiście klonował ludzkie zarodki metodą podobną do tej, jakiej użyto do sklonowania owcy Dolly, ale uzyskane przez niego klony zamierały po kilku podziałach komórkowych. Pozostałe wyniki Koreańczyk wyssał z palca na podstawie własnych wyobrażeń o tym, co można zrobić ze sklonowanymi zarodkami ludzkimi.
Tym razem doświadczenie wykonane przez Szukrata Mitalipowa i jego zespół z Oregon Health and Science University jest prawdziwe. Sprawdziła to redakcja czasopisma „Cell”, w którym opublikowano przełomowy artykuł. Jednak, choć Mitalipow i jego zespół sklonowali ludzkie zarodki i uzyskali z nich komórki macierzyste, początkowe...

8168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]