Reklama

Ładowanie...

Otrzęsin nie będzie

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Inspektor Towarzystwa Salezjańskiego ks. Alfred Leja wybrał jedyne wyjście z możliwych i przeprosił za formę, jaką przybrały otrzęsiny w prowadzonym przez zakonników gimnazjum w Lubinie.
R

Równocześnie oświadczył, że podobnych ceremonii w tej szkole więcej nie będzie.

O ile przeprosiny nie budzą wątpliwości – ks. Leja poszedł zupełnie inną drogą niż personel szkoły i rodzice, którzy szli w zaparte – to druga część oświadczenia budzi wątpliwości. Zakaz organizacji tego typu imprez, podyktowany pewnie ostrożnością, wygląda jak kara nałożona na uczniów.

Tymczasem w Lubinie zawiodło co innego: dorośli znali szczegóły scenariusza, a mimo to nie zaciągnęli hamulca bezpieczeństwa. Szkoła, choćby najbardziej partnerska, powinna zakładać, że są momenty, kiedy to dorośli przejmują inicjatywę i mówią „stop” sytuacjom, w których poniżana jest czyjaś godność.

Jeśli więc wyciągać konsekwencje, to nie wobec uczniów. Otrzęsiny, które nie zmieniają się w pandemonium, są z pewnością możliwe. Nauczyciele mogą w tym pomóc. Zamiast stosować odpowiedzialność zbiorową,...

1034

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]