Reklama

Otrzęsin nie będzie

Otrzęsin nie będzie

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Inspektor Towarzystwa Salezjańskiego ks. Alfred Leja wybrał jedyne wyjście z możliwych i przeprosił za formę, jaką przybrały otrzęsiny w prowadzonym przez zakonników gimnazjum w Lubinie.
R

Równocześnie oświadczył, że podobnych ceremonii w tej szkole więcej nie będzie.

O ile przeprosiny nie budzą wątpliwości – ks. Leja poszedł zupełnie inną drogą niż personel szkoły i rodzice, którzy szli w zaparte – to druga część oświadczenia budzi wątpliwości. Zakaz organizacji tego typu imprez, podyktowany pewnie ostrożnością, wygląda jak kara nałożona na uczniów.

Tymczasem w Lubinie zawiodło co innego: dorośli znali szczegóły scenariusza, a mimo to nie zaciągnęli hamulca bezpieczeństwa. Szkoła, choćby najbardziej partnerska, powinna zakładać, że są momenty, kiedy to dorośli przejmują inicjatywę i mówią „stop” sytuacjom, w których poniżana jest czyjaś godność.

Jeśli więc wyciągać konsekwencje, to nie wobec uczniów. Otrzęsiny, które nie zmieniają się w pandemonium, są z pewnością możliwe. Nauczyciele mogą w tym pomóc. Zamiast stosować odpowiedzialność zbiorową,...

1034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]