Reklama

Ostatnie kuszenie Chrystusa

Ostatnie kuszenie Chrystusa

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Zamykając u początków swojej Ewangelii opis kuszenia Jezusa na zakończenie 40-dniowego postu na pustyni, św. Łukasz pisze: "gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu".
Malarz nieznany "Męka Pańska"; farby olejne, deska; Dolny Śląsk, XIX w. / rep. Muzeum Etnograficzne w Krakowie
M

Można to też przetłumaczyć: "do (wyznaczonego) momentu", "do (oznaczonej) chwili" [grec. kairos]. Tradycja jest zgodna: ten oznaczony moment nadszedł wraz z Ukrzyżowaniem. To wtedy - na Golgocie - znowu "przystąpił do Niego kusiciel" (por. Mt 4, 3).

I znowu - tak jak na pustyni - z trzykrotną pokusą, tyle że teraz za każdym razem brzmiała ona niemal tak samo: "Wybaw samego siebie!"; zmieniały się natomiast usta, którymi diabeł przemawiał do Jezusa: najpierw kusił Go ustami kapłanów z Wysokiej Rady, potem rzymskich żołnierzy, na koniec - wiszącego obok złoczyńcy (zob. Łk 23, 35. 37. 39). To, skąd (od kogo, z czyich ust) dochodziła pokusa, odsłaniało jej kolejne pokłady treściowe.

Więc najpierw kapłani, "arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi" (Mt 27, 41), "członkowie Wysokiej Rady" (Łk 23, 35) - jak stwierdza św. Łukasz - drwili z Niego,...

8260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]