Oskarżony z Nazaretu

„Ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” – czytamy w Składzie Apostolskim. Modlitwa milczy jednak o tym, czy wyrok wykonany na Jezusie w świetle ówczesnego prawa był aktem sprawiedliwości, czy też stanowi...

Reklama

Ładowanie...

Oskarżony z Nazaretu

15.04.2019
Czyta się kilka minut
„Ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” – czytamy w Składzie Apostolskim. Modlitwa milczy jednak o tym, czy wyrok wykonany na Jezusie w świetle ówczesnego prawa był aktem sprawiedliwości, czy też stanowi klasyczny przykład mordu sądowego.
Procesja w Ennie na Sycylii, Wielki Tydzień, 2018 r. JOANNA MRÓWKA
Z

Z procesu Jezusa z Nazaretu nie zachowały się żadne dokumenty – o ile takowe w ogóle istniały, bo w I w. n.e. nie sporządzano jeszcze obowiązkowych akt procesowych, które trafiałyby następnie do archiwów. Theodor Mommsen, wybitny XIX-wieczny badacz historii i prawa rzymskiego, dowodził jednak, że już w epoce Jezusa praktykowano zwyczaj przesyłania do Rzymu sprawozdań z najważniejszych rozpraw sądowych, na czele z tymi zagrożonymi karą śmierci.

Oznaczałoby to, że i z procesu Jezusa trafiło nad Tyber stosowne streszczenie. Hipoteza jest o tyle kusząca, że Swetoniusz i Tacyt, dwaj rzymscy historycy z dostępem do archiwów cesarskich, tworzący kilkadziesiąt lat po opisywanych wydarzeniach, wspominają Jezusa. Nie piszą o jego działalności, lecz jedynie o skazaniu.

W tej sytuacji jedynym źródłem rekonstrukcji najsłynniejszego procesu w dziejach ludzkości są przekazy czterech...

19742

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]