Oskarżony z Nazaretu

„Ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” – czytamy w Składzie Apostolskim. Modlitwa milczy jednak o tym, czy wyrok wykonany na Jezusie w świetle ówczesnego prawa był aktem sprawiedliwości, czy też stanowi...

Reklama

Oskarżony z Nazaretu

Oskarżony z Nazaretu

15.04.2019
Czyta się kilka minut
„Ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” – czytamy w Składzie Apostolskim. Modlitwa milczy jednak o tym, czy wyrok wykonany na Jezusie w świetle ówczesnego prawa był aktem sprawiedliwości, czy też stanowi klasyczny przykład mordu sądowego.
Procesja w Ennie na Sycylii, Wielki Tydzień, 2018 r. JOANNA MRÓWKA
Z

Z procesu Jezusa z Nazaretu nie zachowały się żadne dokumenty – o ile takowe w ogóle istniały, bo w I w. n.e. nie sporządzano jeszcze obowiązkowych akt procesowych, które trafiałyby następnie do archiwów. Theodor Mommsen, wybitny XIX-wieczny badacz historii i prawa rzymskiego, dowodził jednak, że już w epoce Jezusa praktykowano zwyczaj przesyłania do Rzymu sprawozdań z najważniejszych rozpraw sądowych, na czele z tymi zagrożonymi karą śmierci.

Oznaczałoby to, że i z procesu Jezusa trafiło nad Tyber stosowne streszczenie. Hipoteza jest o tyle kusząca, że Swetoniusz i Tacyt, dwaj rzymscy historycy z dostępem do archiwów cesarskich, tworzący kilkadziesiąt lat po opisywanych wydarzeniach, wspominają Jezusa. Nie piszą o jego działalności, lecz jedynie o skazaniu.

W tej sytuacji jedynym źródłem rekonstrukcji najsłynniejszego procesu w dziejach ludzkości są przekazy czterech...

19742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Politycy od zawsze uwazali, ze dzialaja dla dobra narodu, w imie wiary, z boskiego nakazu. Jakze czesto ich dzialania sa sprzeczne z drugim przykazaniem bozym. Dlaczego zadne nauki koscielne, zadne kazania ani homilie o tym nie mowia? Jezus umarl za nasze grzechy, wszystkie grzechy ale skazany zostal nie przez zwyrodnialcow tylko ludzi przekonanych o swojej waznej misji, takich jak my.

skazany został jak miliony innych w ponurej historii ludzkości, a o czym byli przekonani jego sędziowie albo co uważają politycy - tego bym nie przesądzał kategorycznie

dla tych, co chcą się dowiedzieć o Jezusie czegoś więcej niż tylko z kościelnej apologetyki - polecam

Oddalisz sprawę kłamliwą i nie wydasz wyroku śmierci na niewinnego i sprawiedliwego, bo Ja nie uniewinnię nieprawego.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/oto-nieludzki-wyrok-152510 >>>> wraz z komentarzami

-w historii nowożytnej, a szczególnie od momentu gdy ponad Ewangelią stanął Katechizm wraz z Syllabusem błędów. Pobożny faryzeusz w SWOJEJ dobrej wierze wydaje wyrok na Syna Bożego-bo się nim gorszy. Może jednaj dostrzec Jego światło-jak Saul z Tarsu, i zostać apostołem. Może jak Kajfasz, pomimo świadectwa Zmartwychwstania iść w zaparte i konsekwentnie preparować dogmat o "herezji i oszustwie Nazarejczyka". W którą stronę pójdzie współczesny "wierny katolicyzm"-Pawła, czy Kajfasza?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]