Reklama

Osiem medali

Osiem medali

12.10.2015
Czyta się kilka minut
Leki dla milionów, oscylacje nieuchwytnych cząstek i przybornik do naprawy DNA – to prace, które w tym roku zdobyły najwyższe wyróżnienia w nauce.
Wnętrze japońskiego detektora Super-Kamiokande, gdzie prowadzi badania Takaaki Kajita, jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Fot. Shohei Suzuki / AFP / EAST NEWS
O

Osiągnięcia tegorocznych laureatów można bez przesady nazwać wiekopomnymi. Nobla z medycyny dostali naukowcy, którzy wynaleźli leki ratujące miliony istnień na świecie. Nobel z fizyki powędrował do badaczy jednych z najczęściej występujących we Wszechświecie cząstek elementarnych. Nagrodę z chemii dostali zaś uczeni, których badania pomagają walczyć z rakiem.

Komitet noblowski przyznał w sumie osiem medali w trzech dziedzinach. Z fizjologii i medycyny otrzymali je Irlandczyk William C. Campbell, Japończyk Satoshi Ōmura i Chinka Youyou Tu. Z fizyki – Japończyk Takaaki Kajita z zespołu Super-Kamiokande i Arthur B. McDonald z kanadyjskiego Sudbury Neutrino Observatory. Nagrodą z chemii podzielą się Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Amerykanin tureckiego pochodzenia Aziz Sancar.

Substancje, które ratują
Noble z medycyny i fizjologii łączy...

9800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]