Logika pytań
Logika pytań

MARCIN BÓJKO: Panie Profesorze, nie ukrywam, że czuję pewną tremę przeprowadzając wywiad z osobą, która sporą część kariery naukowej poświęciła badaniu logiki pytań. Zastanawia mnie pewna sprzeczność. Jak można mówić o logice pytań, skoro pytanie samo w sobie nie może być ani prawdziwe, ani fałszywe, tak jak jest w przypadku zdań?
PROF. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI: Pytania nie są prawdziwe lub fałszywe, ale mogą być trafne lub nietrafne. Pytanie trafne to takie, które posiada przynajmniej jedną prawdziwą odpowiedź bezpośrednią. Bezpośrednia odpowiedź to taka możliwa odpowiedź – niekoniecznie prawdziwa! – która dostarcza dokładnie tych informacji, o które w pytaniu chodzi. Natomiast pytanie nietrafne to takie, które nie ma prawdziwej odpowiedzi tego rodzaju, to znaczy wszystkie odpowiedzi bezpośrednie na to pytanie są fałszywe.
Poproszę o przykłady.
...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
"Co pan myśli o tym pytaniu?"