Reklama

Opowieści, które leczą

Opowieści, które leczą

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Obruszają się, gdy nazywa się ich bajarzami. Wzorem greckich pieśniarzy mówią przecież także dla dorosłych. Opowiadaczy jest coraz więcej – spotkacie ich w kawiarniach, teatrach i parkach.
Jarek Kaczmarek przedstawia „Opowieści futbolowe” na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Listopad 2016 r. ARCHIWUM GRUPY STUDNIA O.
Z

Za górami, za lasami, pośród zwierząt mieszkała sobie szczęśliwie Prawda. Aż pewnego dnia napotkała człowieka. I pomyślała: „Dobrze by było go poznać!”. Poszła więc do najbliższego miasteczka i kołatała do drzwi. Lecz wszyscy mieszkańcy przeganiali ją, bo była naga. Siadła wtedy pod drzewem i zaczęła płakać. Nagle spostrzegła, że jakaś postać w pstrokatym stroju zbliżyła się do niej: „Czemu płaczesz?”. Gdy powiedziała do Prawdy: „Schowaj się pod moje szaty i chodź ze mną do ludzi”, Prawda posłuchała. I w takim przebraniu ludzie gościli ją z ochotą. Owa nieznajoma zwała się Bajka. Odtąd wiemy, że bajki są zmyśleniami, które kryją w sobie prawdę.

Tę, pochodzącą z Indii, historię Michał Malinowski opowiada często i dzieciom, i dorosłym. Zamiast Bajki może tu występować Opowieść, Baśń czy Mit. Tak czy inaczej sens przypowieści jest podobny: oddaje potęgę żywego słowa,...

16746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

BARDZO CIEKAWY I INSPIRUJACY ARTYKUŁ, DZIĘKUJĘ

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]