Reklama

Bajarz zostawia ślady

Bajarz zostawia ślady

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Jihad Darwiche, opowiadacz: Po ataku na redakcję „Charlie Hebdo” opowiadacze dzwonili do siebie z pytaniem: „Nie masz jakiejś historii, która nawiązywałaby do tego, co się stało?”. I wszyscy znaleźliśmy w repertuarze historie o nadziei.
Fot. Paweł Ogrodzki / MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA
L

LUDWIKA WŁODEK: Dlaczego rodzice wybrali dla Pana imię Jihad?

JIHAD DARWICHE: Jeszcze 20 lat temu nikt mnie nie pytał, czemu się tak nazywam. Teraz to się zmieniło. Oczywiście wiem, dlaczego tak jest. Niestety.

Zawsze korci mnie, by odpowiedzieć, że to szwedzkie imię, które w wolnym tłumaczeniu znaczy „wieczystą miłość”. Ale Jihad (Dżihad) to oczywiście imię arabskie. Pochodzi od bardzo starego pojęcia filozoficznego. Dosłownie „dżihad” to wysiłek, staranie. Kochanek starający się zdobyć serce dziewczyny czy uczeń mozolnie studiujący przed egzaminem zajmują się dżihadem. Arabowie dzielą dżihad na dwie kategorie: wielki i mały. Wielki dżihad to wysiłek, jaki wkładamy, żeby doskonalić samych siebie.

Kiedy w XI wieku krzyżowcy wyruszyli do Jerozolimy, napotkali muzułmanów starających się obronić wspólnotę przed najeźdźcami....

13467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]