Reklama

Bajarz zostawia ślady

Bajarz zostawia ślady

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Jihad Darwiche, opowiadacz: Po ataku na redakcję „Charlie Hebdo” opowiadacze dzwonili do siebie z pytaniem: „Nie masz jakiejś historii, która nawiązywałaby do tego, co się stało?”. I wszyscy znaleźliśmy w repertuarze historie o nadziei.
Fot. Paweł Ogrodzki / MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA
L

LUDWIKA WŁODEK: Dlaczego rodzice wybrali dla Pana imię Jihad?

JIHAD DARWICHE: Jeszcze 20 lat temu nikt mnie nie pytał, czemu się tak nazywam. Teraz to się zmieniło. Oczywiście wiem, dlaczego tak jest. Niestety.

Zawsze korci mnie, by odpowiedzieć, że to szwedzkie imię, które w wolnym tłumaczeniu znaczy „wieczystą miłość”. Ale Jihad (Dżihad) to oczywiście imię arabskie. Pochodzi od bardzo starego pojęcia filozoficznego. Dosłownie „dżihad” to wysiłek, staranie. Kochanek starający się zdobyć serce dziewczyny czy uczeń mozolnie studiujący przed egzaminem zajmują się dżihadem. Arabowie dzielą dżihad na dwie kategorie: wielki i mały. Wielki dżihad to wysiłek, jaki wkładamy, żeby doskonalić samych siebie.

Kiedy w XI wieku krzyżowcy wyruszyli do Jerozolimy, napotkali muzułmanów starających się obronić wspólnotę przed najeźdźcami....

13467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]