Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Oni (też) rządzą światem

Oni (też) rządzą światem

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Ich werdykty wstrząsają nie tylko rynkami, ale też rządami. Agencje ratingowe - prywatne firmy oceniające wiarygodność kredytową banków, przedsiębiorstw i krajów, w tym Polski - mają dziś większą władzę niż przywódca niejednego państwa.
C

Czy to możliwe, aby grupa ludzi niedysponujących żadną siłą polityczną, militarną czy gospodarczą, ludzi niemających nawet "twarzy", żadnych znanych nazwisk, zatrzęsła nie tylko rządami Irlandii czy Grecji, ale największą gospodarką świata, wprawiając w konsternację prezydenta USA?

Tak, to możliwe. Pod jednym wszakże warunkiem: że owi anonimowi sędziowie, analitycy rynków finansowych, kierujący bezlitośnie w dół swój (symboliczny) kciuk, występują pod szyldem instytucji, o których istnieniu większość Europejczyków i Amerykanów jeszcze niedawno nawet nie słyszała.

Nowi globalni gracze

Agencji ratingowych - bo o nich mowa - jest na świecie wiele. Ale liczą się trzy: Moody’s, Fitch oraz Standard & Poor’s (wszystkie mają siedziby w USA). Ich werdykty ważą dziś tyle samo, jeśli nawet nie więcej, co...

8412

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]