Reklama

Ładowanie...

Omylny papież i jego krytycy

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Coraz mocniejsze są w Kościele głosy, że wierność katolickiej ortodoksji wymaga także wielkiej ostrożności w podchodzeniu do autorytetu papieża.
Na placu św. Piotra, 30 stycznia 2018 r. PACIFIC PRESS / GETTY IMAGES
W

W 1998 r. Jan Paweł II wydał dokument motu proprio Ad tuendam fidem”. Umocowywał on w prawie kanonicznym tendencje rozszerzania dogmatycznego autorytetu papieskiego Magisterium, które pojawiły się w wydawanych wówczas dokumentach Kongregacji Nauki Wiary. Wówczas same te tendencje, jak i papieski dokument krytykowane były przez tzw. teologów progresywnych, czyli szukających nowych interpretacji i rozwiązań, którzy oskarżali często Jana Pawła II o wstrzymywanie reform soborowych.

Progresywni krytycy Magisterium

Reakcje te nie były zaskakujące. Od czasu Soboru Watykańskiego II to właśnie tzw. progresiści podnosili krytyczne głosy wobec doktrynalnego autorytetu Magisterium Kościoła. Najsłynniejszym spośród tych głosów była książka Hansa Künga „Nieomylny?”, w której autor kwestionował samo istnienie nieomylnego Urzędu Nauczycielskiego. Nieco mniej...

10809

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]