Reklama

Omylny papież i jego krytycy

Omylny papież i jego krytycy

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Coraz mocniejsze są w Kościele głosy, że wierność katolickiej ortodoksji wymaga także wielkiej ostrożności w podchodzeniu do autorytetu papieża.
Na placu św. Piotra, 30 stycznia 2018 r. PACIFIC PRESS / GETTY IMAGES
W

W 1998 r. Jan Paweł II wydał dokument motu proprio Ad tuendam fidem”. Umocowywał on w prawie kanonicznym tendencje rozszerzania dogmatycznego autorytetu papieskiego Magisterium, które pojawiły się w wydawanych wówczas dokumentach Kongregacji Nauki Wiary. Wówczas same te tendencje, jak i papieski dokument krytykowane były przez tzw. teologów progresywnych, czyli szukających nowych interpretacji i rozwiązań, którzy oskarżali często Jana Pawła II o wstrzymywanie reform soborowych.

Progresywni krytycy Magisterium

Reakcje te nie były zaskakujące. Od czasu Soboru Watykańskiego II to właśnie tzw. progresiści podnosili krytyczne głosy wobec doktrynalnego autorytetu Magisterium Kościoła. Najsłynniejszym spośród tych głosów była książka Hansa Künga „Nieomylny?”, w której autor kwestionował samo istnienie nieomylnego Urzędu Nauczycielskiego. Nieco mniej...

10809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A co mają zrobić biedni wierni? Ci, co nawet nie maja pojęcia, jaka jest nauka Chrystusa, bo nie przeczytali w zyciu Pisma Św.? Czy wierni sa dla Koscioła, czy Kościół dla wiernych? Jeśli to drugie, to dobrze zrobiłby papież nie mieszając wiernym w glowach. Nie chce atakować Franciszka stajac w jednym szeregu z takim panem Terlikowskim, niemniej jestem przekonana, ze wybor Franciszka był bardzo złym pomysłem.

co jest? z całym szacunkiem...

przyciąga wiernych...ciesze sie że JEST

no nie ma chyba sensu robić sondaży na temat popularności papieża skoro to sam Duch Święty wybiera

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]