Reklama

Omylny papież i jego krytycy

Omylny papież i jego krytycy

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Coraz mocniejsze są w Kościele głosy, że wierność katolickiej ortodoksji wymaga także wielkiej ostrożności w podchodzeniu do autorytetu papieża.
Na placu św. Piotra, 30 stycznia 2018 r. PACIFIC PRESS / GETTY IMAGES
W

W 1998 r. Jan Paweł II wydał dokument motu proprio Ad tuendam fidem”. Umocowywał on w prawie kanonicznym tendencje rozszerzania dogmatycznego autorytetu papieskiego Magisterium, które pojawiły się w wydawanych wówczas dokumentach Kongregacji Nauki Wiary. Wówczas same te tendencje, jak i papieski dokument krytykowane były przez tzw. teologów progresywnych, czyli szukających nowych interpretacji i rozwiązań, którzy oskarżali często Jana Pawła II o wstrzymywanie reform soborowych.

Progresywni krytycy Magisterium

Reakcje te nie były zaskakujące. Od czasu Soboru Watykańskiego II to właśnie tzw. progresiści podnosili krytyczne głosy wobec doktrynalnego autorytetu Magisterium Kościoła. Najsłynniejszym spośród tych głosów była książka Hansa Künga „Nieomylny?”, w której autor kwestionował samo istnienie nieomylnego Urzędu Nauczycielskiego. Nieco mniej...

10809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]