Reklama

Ładowanie...

Teologiczna bomba już wybuchła

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Wystąpienie abp. Victora Manuela Fernándeza – teologa, który pomagał Franciszkowi redagować adhortację „Amoris laetitia” – to kolejny głos za możliwością komunii dla rozwodników żyjących w nowych związkach.
LUIS ASCUI / GETTY IMAGES
P

Po ukazaniu się adhortacji papieża Franciszka, teolog domu papieskiego, dominikanin Wojciech Giertych, nazwał ów dokument „życzliwymi duszpasterskimi pogaduszkami”. Półtora roku później, jeden z wiodących katolickich filozofów, Josef Seifert, uznał „Amoris laetitia” za „teologiczną, tykającą bombę, zdolną wysadzić w powietrze cały gmach katolickiej nauki moralnej”. W pewnym sensie obaj mają rację. Większość papieskiego tekstu jest opowieścią o małżeństwie z niezwykłą duszpasterską wrażliwością. Pewne fragmenty – zwłaszcza rozdział ósmy, dotyczący tzw. „sytuacji nieuregulowanych” – okazały się jeśli nie bombą, to przynajmniej granatem hukowym, który obudził wielu teologów i hierarchów z dogmatycznej drzemki, w którą zapadli za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI.

„Amoris laetitia” – wzbudza dyskusję, jakiej nie było w Kościele od czasów soborowych i tużposoborowych....

14830

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]