Reklama

Watykańskie porządki w rodzinie

Watykańskie porządki w rodzinie

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Reforma skostniałego instytutu to mniej Wojtyły, a więcej Bergoglia w katolickiej refleksji nad rodziną.
Dzień kanonizacji Jana Pawła II przez papieża Franciszka. Oviedo, Hiszpania, 27 kwietnia 2014 r. REUTERS / FORUM
Z

Zaczęło się 29 lipca. Na stronie internetowej Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie opublikowano komunikat, że prasowe doniesienia o liście protestacyjnym 150 studentów przeciwko nowemu statutowi uczelni są bezpodstawne, do władz instytutu dotarło raptem jedno pismo od zaniepokojonego studenta, a wprowadzane zmiany nikomu nie pokrzyżują naukowych planów.

Następnego dnia podpisów pod petycją było już ponad 500. Media pisały o stalinowskich czystkach, a informacje biura prasowego instytutu porównywały do komunikatów o stanie zdrowia Jurija Andropowa, wydawanych niegdyś przez biuro polityczne Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Tak rozpętano ostatnią bitwę nieostatniej przecież wojny w Watykanie.

Dwór nad przepaścią

Założony przez Jana Pawła II w 1981 r. instytut miał zajmować się teologiczną refleksją...

10984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]