Ołtarz nie jest sceną

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów będzie prosił biskupów i księży, by od początku najbliższego Adwentu celebrowali liturgię zwróceni nie jak dotychczas twarzą do wiernych, lecz wspólnie z Ludem w kierunku absydy kościoła.

11.07.2016

Czyta się kilka minut

Ciało ma znaczenie dla ducha. By to sobie uświadomić, wystarczy prosty eksperyment. Spróbujmy podczas rozmowy zmienić postawę: najpierw usiąść na krześle z nogami wyłożonymi na stole, następnie zaś klęknąć przed rozmówcą. Jak bardzo same te gesty zmieniają relację!

W chrześcijaństwie to „wcielenie ducha” odgrywa istotną rolę w celebracji sakramentów. Nie jest więc bez znaczenia, że kilka dni temu prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah zasugerował potrzebę istotnych zmian w sposobie odprawiania Eucharystii. Zapowiedział, iż będzie prosił biskupów i księży, by od początku najbliższego Adwentu celebrowali liturgię eucharystyczną zwróceni nie jak dotychczas twarzą do wiernych, lecz wspólnie z Ludem w kierunku absydy kościoła. Sprawa nie jest nowa – podobną myśl kard. Sarah wyrażał już kilkakrotnie – tym razem jednak, za sprawą podania precyzyjnej daty, nabrała bardziej konkretnego charakteru. Wypowiedź wywołała sporo komentarzy. Co o niej sądzić?

Warto zwrócić uwagę na uzasadnienie prośby (to ważne: kardynał nie wspomina nic o obowiązującym zaleceniu!). Chodzi o to, by msza nie jawiła się jako przedstawienie, w którym główną rolę odgrywa celebrans. W centrum mszy jest – i trzeba, by znaki liturgiczne jasno to wyrażały – Bóg. W tradycji Kościoła, przypomniał kard. Sarah, Boga przychodzącego do swojego ludu symbolizuje absyda kościoła – która powinna być zwrócona „ad Orientem” – „na Wschód”. Zmiana sposobu celebracji ma więc wyrażać wspólne zwrócenie się ku Bogu i księdza, i wiernych.

W tym kontekście trzeba też jednak zauważyć, że prawdę, iż to Bóg jest Centrum, wokół którego gromadzi się wspólnota Kościoła, najlepiej wyraża układ z ołtarzem położonym centralnie. Zapewne taka idea przyświecała autorom posoborowego pomysłu zmiany kierunku, w którym zwraca się ksiądz podczas mszy – z „tyłem” na „przodem” do wiernych. Sposób realizacji w większości kościołów był jednak fatalny – w rezultacie prezbiterium nabrało rzeczywiście charakteru sceny, na której grupa ludzi (ksiądz i ministranci) odgrywają przedstawienie dla wiernych. Ołtarz nie jest bynajmniej w centrum wspólnoty, lecz dzieli ją na „tych po tej” i na „tych po tamtej” jego stronie. Propozycja kardynała Sarah sugeruje więc zmiany może nie idealne, ale mogące poprawić sytuację. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2016